KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMVArchiv zpráv


Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu - Továrny II (26.4.2022)


Po delší pauze zaviněné především covidovou pandemií jsme se sešli nad dalším promítáním dobových fotografií. Přednášejícím byl opět pracovník varnsdorské pobočky děčínského muzea Josef Rybánský. // Ještě než došlo na avizované téma, byla nám na promítacím plátně představena vize rekonstruovaného varnsdorfského muzea. Budova v Poštovní ulici je uzavřena již 13 let, nicméně nyní je již k dispozici stavební projekt a v následujících měsících by měla být zřizovatelem (tj. Ústeckým krajem) vybrána firma na jeho realizaci. // Na téma průmyslové historie města se již dostalo při jedné z předchozích besed, věnované firmě Kunert (později Elite). Tentokrát si pro nás J. Rybánský připravil procházku textilní výrobou ve Varnsdorfu od první poloviny 18. století po začátek 20. století. Seznámil nás se zakladatelskými jmény a rodinnými "klany", jimž město vděčí za svůj rozmach: Stolle, Liebisch, Jungmichl, Hanisch, Fröhlich, Runge... Prezentace obsahovala dobová vyobrazení jejich podniků či reprezentativních vil, současnou podobu dotyčných lokalit, portréty, rodokmeny, mapy či grafy, z novější doby i fotografie továrních interiérů apod. Na promítání dorazilo přes třicet zájemců a nebyla nouze o dotazy či doplnění o jejich vlastní vzpomínky.     

4 x foto Klára Mágrová


ham - vloženo 27.4.2022


Bývalý faktorský dům přilákal zástup zájemců o prohlídku (27.3.2022)


KPMV - úvodní stránkaPřes pět desítek lidí se shromáždilo v nedělním odpoledni před podstávkovým domem čp. 488 na Národní ulici ve Varnsdorfu. Pan Tomáš Limberský totiž umožnil prohlídku tohoto památkově chráněného bývalého faktorského domu, který (včetně novodobé přístavby z konce 20. století) prochází zásadní rekonstrukcí. Ti, kteří se zúčastnili předchozí exkurze v tomtéž objektu na jaře 2018, mohli porovnat tehdejší a aktuální stav. Při technologické a finanční náročnosti rekonstrukce a snaze přiblížit se co nejvíce dobové patině stavby z konce 18. století si na dokončení ještě chvíli počkáme. Majitel však nastínil záměr budoucího využití domu: ubytovací služby, kavárna, případně malá galerie. Ke zhlédnutí byla i vizualizace budoucího interiéru. // Každému detailu se věnuje pozornost. Před dokončením je replika původního kovového zábradlí před domem a ještě letos by měly být osazeny dokonce původní, ovšem pečlivě renovované vstupní dveře. // Ještě než jsme vstoupili dovnitř, seznámila nás Klára Mágrová s barokní sochou před domem. Stojí zde od roku 1774 a znázorňuje sv. Antonína Paduánského. Také ona zásluhou majitelů domu "prokoukla". // Vážnější zájemce o historii objektu můžeme odkázat na Almanach ke 150. výročí povýšení Varnsdorfu na město (vyd. Oblastí muzeum v Děčíně 2018), do něhož Josef Rybánský a Tomáš Efler přispěli článkem Z historie faktorského domu čp. 488.

Fotogalerie z exkurze


ham - vloženo 28.3.2022, foto J. ŠtěpánkováČtvrtá procházka mířila do Karlsdorfu (19.3.2022)


KPMV - úvodní stránkaCyklus naučných vycházek po bývalých vsích, jejichž spojením vznikla v polovině 19. století obec Varnsdorf, pokračoval návštěvou bývalého Karlsdorfu. Vycházky vedené Bc. Jaroslavou Štěpánkovou se zúčastnilo 11 lidí. / Ves Karlsdorf vznikla parcelací tzv. Středního dvora. Nejprve se rozdělily dva lány a v roce 1752 tři lány a o rok později se připojily i pozemky na Pěnkavčím vrchu (= Finkenhübel). Vesnice byla dotvořena až v roce 1755, kdy se součástí vsi staly parcely obklopující starý zámek a dvůr. První název byl Philippsburg podle knížete Philippa Eurasma Liechtensteina, ale po roce 1748 byl název změněn na Karlsdorf podle císařského generálmajora knížete Johanna Nepomuka Karla Liechtensteina († 1748). Místní rychta s krčmou vznikla až roku 1752 (na místě pozdějšího hotelu Endler č.p. 857 v Žitavské ul. vedle nynějšího marketu Penny, dnes nestojí). Centrální komunikaci Karlsdorfu tvoří Karlova ulice. Jeho hranice jsou na jedné straně mezi ulicemi Karlovou a Josefa Lady a na druhé straně tvoří hranici Čelakovická, na mostku za "kostelem bez věže" jde hranice mezi Mladoboleslavskou a Kozlovou ulicí až k Penny. Zajímavé stavby, byť z novější historie, jsou kino Panorama (1971), železniční most (1875), školy (1822 a 1903) a novogotický kostel sv. Karla Boromejského (1911). / Další vycházka nás na podzim zavede do Nového Varnsdorfu. // Jarka Štěpánková

Fotogalerie z vycházky


ham - vloženo 22.3.2022, foto J. ŠtěpánkováFotorok 2022: ceny předány, výstava zahájena

KPMV - úvodní stránkaV úterý 18. ledna jsme v Městské knihovně Varnsdorf zahájili výstavu snímků ze soutěže Fotorok 2022. Při té příležitosti byly předány ceny. Na přiložené fotografii Jiří Trebatický zachytil jednatele KPMV Josefa Zbihleje (vlevo) a autora vítězného snímku letošního ročníku Martina Musílka.

Zde je krátký komentář Josefa Zbihleje k letošnímu ročníku soutěže:
Letošní ročník soutěže Fotorok se koná již po šestačtyřicáté. Snad zpřísněné podmínky pro konání kulturních akcí zaviněné pandemií omezily počet účastníků naší soutěže. Pouze osm statečných fotografů poslalo v letošním roce své výborné fotografické práce do varnsdorfského muzea. Nejsou mezi nimi tentokrát naši pravidelní obesilatelé z fotoklubů v Litvínově a v Děčíně a nedorazily ani snímky od přátel z Německa či Polska. Proto mne potěšila účast místních fotografů. Polovinu účastníků tvořili právě oni. Celkem jsme přijali do soutěže 70 fotografií a do výstavního souboru vybrala porota přesně polovinu prací. V porotě se letos zúčastnili fotografové Bořivoj Černý, Ondřej Hájek, Radek Petrášek, Václav Sojka, Jiří Trebatický a Libor Zavoral. První místo získal varnsdorfský fotograf Martin Musílek za fotografii „Norge 1“ (konkrétně 4. snímek takto pojmenované série), druhé a třetí místo získal dlouholetý účastník Fotoroku Jiří Durdík z Prahy za fotografie „Nebanice 1 a 2“ a „Opona se rozhrnuje - svítá“. Protože je naše soutěž přísně anonymní, tak se nám občas stane, že nějaký fotograf může získat více ocenění. Porota ještě ocenila čestným uznáním Břetislava Jansu z Turnova za fotografii „Tajemné okénko“ a také děčínská fotografka Emílie Mrazíková získala čestné uznání za fotografii „Když se budí múzy“. Výstava potrvá v prostoru varnsdorfské Městské knihovny do poloviny března. Pak ji budeme reprízovat v sídle obecního úřadu v německé obci Großschönau. Fotografie budeme vracet účastníkům v polovině května. // Josef Zbihlej, jednatel KPMV.

Fotogalerie z vernisáže zde


ham - vloženo 18.1.2022, doplněno 19.1.2022; foto v záhlaví Jiří TrebatickýFotorok 2022 byl vyhodnocen

 

Porota soutěže Fotorok 2022 již rozhodla o udělení cen. Se jmény oceněných fotografů a názvy snímků se lze seznámit zde: výsledkové listiny. Slavnostní vyhlášení výsledků spolu s vernisáží výstavy vybraných snímků se uskuteční v úterý 18. ledna od 17.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf.

ham - vloženo 12.1.2022Nová revue ČS Fotografie

 

Nové vydání magazínu ČS Fotografie má číslo 67. Z náhledu obálky zjistíte, čím potěší své čtenáře. Více o časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.


ham - vloženo 4.1.2022Z tiskárny dorazila Mandava 2021

KPMV - úvodní stránkaVlastivědný sborník Mandava se letos dostává ke čtenářům později, než jsme byli z předchozích let zvyklí. Mohou za to různé okolnosti, které se "vyvrbily" ve stadiích příprav podkladů do tisku. Nicméně liberecké tiskárně Irbis můžeme poděkovat, že samotná výroba proběhla rychle a hladce. Dnes do Varnsdorfu dorazil celý náklad. Kdo by si ji chtěl Mandavu pořídit ještě do Vánoc, má šanci v infocentru ve varnsdorfské knihovně, které je otevřeno do čtvrtka 23.12. Po Novém roce proběhne distribuce na ostatní prodejní místa, kde Mandava bývá obvykle k dostání - tj. muzea (Varnsdorf, Rumburk, Děčín), knihkupectví Papírová loď ve Varnsdorfu a Rumburku, městská infocentra v našem regionu...


ham - vloženo 21.12.2021PF 2022

ham - vloženo 15.12.2021


Vánoční krmení lesní zvěře (12.12.2021)

 

Závěrečnou akcí kalendářního roku Kruhu přátel muzea ve Varnsdorfu je již po několik let krmení zvířátek. Letošní rok nám přálo počasí a sněhová nadílka byla příjemným překvapením. Sešlo se sice jen 7 lidí, ale zvířátka žijící v lese za hájovnou dostala spoustu jablíček, mrkve a tvrdého chleba. Měli jsme pocit, že už čekají za smrkem, ale neukázala se nám, tak jsme jim popřáli dobrou chuť a hezké svátky. Všichni jsme se pak zahřáli u kávičky a dobrého vína v novém domečku u Zuzky.
Přejeme všem hezké svátky a zdraví po celý příští rok.
Jarka Štěpánková


     

4 x foto J. Štěpánková


ham - vloženo 15.12.2021Časopisecké přírůstky v knihovničce KPMV

 

Náhledy obálek vás mají upozornit na čerstvé novinky ve fondu periodik v naší spolkové knihovničce. Jsou tu pro vás, samozřejmě včetně starších čísel dotyčných titulů - stavte se a studujte... / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

    

ham - vloženo 26.11.2021Exkurze 28. 11. v podstávkovém domě JE ZRUŠENA!

Exkurze v rekonstruovaném bývalém faktorském domě (Národní ul. 488), která měla proběhnout tuto neděli 28. listopadu, byla kvůli epidemiologickým opatřením zrušena. Počítá se s jejím přesunutím na jaro.


ham - vloženo 25.11.2021FOTOROK 2022

 

Uzávěrka šestačtyřicátého ročníku fotografické soutěže FOTOROK 2022 klepe na dveře. Termín je 17. prosince letošního roku.
Soutěž FOTOROK byla založena již v 70. letech fotoklubem F76 v závodním klubu Velveta. Po jeho privatizaci v roce 1990 všechny kroužky zanikly a soutěž byla obnovena teprve po obnovení fotoklubu Kruhu přátel muzea Varnsdorf v roce 1996. A trvá dodnes.
Zájemci mohou zaslat černobílé a barevné fotografie o minimální velikosti 20 x 30 centimetrů do pátku 17. prosince 2021 na adresu: Kruh přátel muzea Varnsdorf, Fotoklub KPMV, Legií 2574, 407 47 Varnsdorf. Počet snímků od jednoho účastníka je stanoven na maximálně deset kusů. Každý snímek musí být na rubu označen jménem autora, přesnou adresou a názvem snímku. Současně je nutné vyplnit vstupní formulář, který je k vyzvednutí na adrese pořadatele nebo ke stažení z jeho webu (viz odkaz níže).
Autoři snímků budou odměněni hodnotnými cenami. Vyhodnocení soutěže provede odborná porota a z nejlepších fotografií bude instalována výstava, která potrvá od 18. ledna do 19. března 2022. / Fotoklub KPMV

Ke stažení: Propozice Fotoroku 2022 a Fotorok 2022 - vstupní formulář (obojí ve formátu pdf).


ham - vloženo 25.11.2021Jak jsme na tom se sbírkou na Mandavu...

KPMV - úvodní stránkaOd začátku října probíhá sbírka na dofinancování letošní Mandavy prostřednictvím dárcovského webu Donio. Vše, co případný dárce potřebuje vědět, zde bylo zveřejněno 20. října. / Jaký je aktuální stav sbírky? Vcelku potěšující, neboť na kontě jsou k dnešnímu datu 22. 11. více než dvě třetiny z cílové částky: 14 150 z potřebných 20 000 korun. Do ukončení sbírky (28. prosince 2021) zbývá cca měsíc. A tak se tu pro každý případ připomínáme těm, kdo by byli ochotni přihodit pár peněz ve prospěch vlastivědného sborníku, na jehož přípravě zdarma pracuje kolektiv nadšenců pro regionální vlastivědu. Nebo můžete předat tip někomu, kdo naše aktivity pravidelně nesleduje, ale mohly by ho zajímat. Děkujeme.
Zde je přímý odkaz na projekt Mandava 2021.


ham - vloženo 22.11.2021Valná hromada KPMV (10.11.2021)

KPMV - úvodní stránka26. valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf by se za normálních okolností konala v listopadu 2020. Kvůli protiepidemickým opatřením ji nebylo možné svolat. Výbor KPMV ji svolal až následující rok v obvyklém podzimním termínu. Místem jednání byla opět spolková místnost ve varnsdorfské knihovně. / V čase uvedeném na pozvánce (17.00 hod.) bylo přítomno 24 členů spolku, a nebyla tedy splněna podmínka nadpoloviční většiny ze 102 členů s hlasovacím právem. Stanovy v takovém případě umožňují svolání náhradní valné hromady, která začíná o 15 minut později. Za účasti 30 členů ji řídil jednatel KPMV Josef Zbihlej. / Vedoucí jednotlivých klubů (historický, výtvarný, fotografický, mineralogický a přírodovědný) bilancovali činnost za uplynulé dva roky, stejně tak i starostka KPMV Jaroslava Štěpánková. Pak přišlo na řadu seznámení s výsledky hospodaření, získanými granty a s revizní zprávou. / Poté byly předloženy a schváleny tři návrhy na změnu stanov KPMV. Zejména šlo o prodloužení volebního období tříčlenného výboru KPMV z jednoho roku na pět let. Další dvě změny se týkaly počtu zájmových klubů a složení poradního výboru. / Odsouhlaseno bylo i zvýšení členských příspěvků na 300 Kč pro výdělečně činné členy a 150 Kč pro ty ostatní. Platit to tak bude od příštího hospodářského roku 07/2022-06/2023. / Hlasováním pak bylo jednomyslně potvrzeno současné složení tříčlenného výboru KPMV: Bc. Jaroslava Štěpánková - starostka spolku, Mgr. Josef Zbihlej - jednatel, Alena Fabiánková - hospodářka. V poradním výboru, jehož obsazení bere valná hromada na vědomí, jsou vedoucí jednotlivých klubů a kronikářka spolku Anna Zajíčková. / Za redakci sborníku Mandava vystoupil Filip Mágr, aby dodatečně představil loňský dvoujazyčný sborník Mandava/Mandau 2020 a seznámil s obsahem letošní Mandavy 2021. Ta je kvůli termínovému skluzu zatím ve stadiu tiskových korektur a s její distribucí můžeme počítat v prosinci.
S usnesením valné hromady se můžete seznámit zde. // Fotogalerie zde

ham - vloženo 13.11.2021 / foto J. Zbihlej


Pozvánka na valnou hromadu KPMV

 

KPMV - úvodní stránkaVážení přátelé - věrní členové našeho spolku, přeji Vám všem pevné zdraví a těším se na naše pravidelné setkání na konci kalendářního roku. V minulém roce byla naše valná hromada zrušena kvůli pandemii covidu 19. Doufám, že nás tato pohroma nepotká opět. Po roce boje s touto zákeřnou nemocí jsme snad trochu zmoudřeli a většina z nás je už alespoň trochu chráněna očkováním.
Naše letošní setkání se uskuteční ve středu 10. listopadu 2021 ve spolkovém sále naší městské knihovny. Začátek je v 17,00 hodin, ale přijďte, prosím, o něco dřív, abychom stihli prezenci a protože někteří z Vás budou chtít zaplatit členský příspěvek nebo vyzvednout chybějící Mandavu.
Kvůli karanténě jsme svou činnost více nebo méně museli zredukovat, ale i ve ztížených podmínkách se výbor našeho spolku nepřestal scházet a zajistil celou řadu akcí. Byla to náročná realizace 45. ročníku soutěže FOTOROK a výstavní činnost, kterou jsme uskutečnili v rumburském muzeu. Také jsme připravili vydání našich ročenek 2020 a 2021 a uskutečnili několik vycházek.
Přineste si, prosím, s sebou ochranné roušky nebo respirátory, abychom dodrželi platné předpisy, a doufejme, že nenastane do 10. listopadu opět nějaká mimořádná situace. Zatím je situace v našem výběžku docela příznivá…
Vážení a milí členové a členky našeho spolku, těším se na Vás a přijďte určitě!
Váš jednatel Josef Zbihlej
P.S.: Když nemůžete přijít, tak nám to oznamte a členský příspěvek pošlete na náš účet: 249384329/0300. Děkuji za pochopení. J.Z.


Program valné hromady:

1. Zahájení
2. Schválení programu
3. Zprávy vedoucích klubů
4. Projev starosty KPMV
5. Zpráva o hospodaření spolku
6. Zpráva revizní komise
7. prodloužení funkčního období statutárního orgánu na 5 let (nyní je 1 rok)
8. zvýšení členských příspěvků na 300 Kč a 150 Kč za rok (nyní 200 Kč a 100 Kč / rok)
9. Publikace vydané spolkem
10. Diskuse
11. Schválení výboru KPMV
12. Usnesení valné hromady a závěr


Pozvánka na valnou hromadu (pdf)


ham
- vloženo 25.10.2021Podpora vydání Mandavy 2021 na dárcovském webu Donio

Letošní sborník Mandava je ve stadiu posledních příprav k tisku. Spolku však zatím chybí peníze k pokrytí nákladů na jeho výrobu. Možná se je podaří získat prostřednictvím dárcovského webu. Více k tomu tisková zpráva, kterou připravila Klára Mágrová:


KPMV - úvodní stránkaVydání vlastivědného sborníku ze Šluknovska podpoří hromadné financování
(Varnsdorf, 13. 10. 2021) Pětadvacet let vydává spolek Kruh přátel muzea Varnsdorf sborník vlastivědných příspěvků Mandava. Letos na vydání sborníku chybí 20 000 Kč. Spolek se proto rozhodl oslovit příznivce regionální historie s prosbou o pomoc. Vydání sborníku je možné do konce roku podpořit prostřednictvím crowdfundingu. Spolek usiluje o to, aby od dárců vybral chybějící částku. Kampaň dárcovského webu Donio začala 1. října a potrvá do 28. prosince 2021. Celkem přijde vydání sborníku spolek na 70 000 Kč. Část peněz poskytlo město Varnsdorf a místní sponzoři. Sborník Mandava přináší vlastivědné čtení z Varnsdorfu, Šluknovského výběžku a saského pohraničí. Od roku 1997 v něm bylo otištěno na pět set článků, které přiblížily historii a přírodu regionu.
„Na webových stránkách www.donio.cz je možné přispět částkou v šesti cenových kategoriích od 150 Kč do 600 Kč. Přispěvatel si sám zvolí výši podpory. Za svou pomoc získá některou z nabízených odměn. Volit může mezi aktuálním sborníkem, sborníky z minulých let nebo publikací Igora Heinze Z hudební minulosti Šluknovska. Provozovatel sbírky Donio předá spolku 100 % vybraných financí, částku nesníží o provizi ani poplatky. Pokud se nevybere celá cílová částka, peníze se vrátí přispěvatelům,“ vysvětlil pravidla odměnového crowdfundingu Filip Mágr z Kruhu přátel muzea Varnsdorf.
V připravovaném pětadvacátém sborníku se na téměř 300 stranách objeví šestadvacet příspěvků. Jedním z nich je např. článek o varnsdorfských nemocnicích a chorobincích. Představí se také archivní nález století – nečekaný objev úředních knih z Varnsdorfu. Sborník se vydá začátkem listopadu v nákladu 700 kusů. Poté bude k dostání v knihkupectvích a informačních střediscích Šluknovska. / Klára Mágrová


Chcete-li se zapojit do podpory naší publikace nebo sledovat vývoj sbírky, zde je přímý odkaz na projekt Mandava 2021.
K dnešnímu dni (20. 10. 2021) bylo vybráno 7 750 korun od celkem 17 dárců. K dosažení cílové částky zbývá vybrat 12 250 korun.ham - vloženo 20.10.2021Třetí procházka nás zavedla do Nového Franzentálu (25.9.2021)


KPMV - úvodní stránkaLetní prázdniny skončily, covidové restrikce rovněž, a tak se mohla uskutečnit již třetí vycházka po původních varnsdorfských vesnicích. Tentokrát jsme se vydali do Nového Franzentálu. Roku 1783 dal kníže Alois Liechtenstein povolení k parcelaci poslední panské půdy, jež tehdy patřila k Hornímu dvoru. Území bylo rozparcelováno na 288 parcel a během dvou dnů bylo rozebráno. Území je dnes ohraničeno na jedné straně ulicemi Tyršovou a Raisovou, na druhé straně Štursovou ulicí, hranice dále vede přes louku do Sedlářské, opět přes louku za bytové družstvo Průkopník, k Mandavě a přes Billu do Otáhalovy ul., Poštovní, Mozartovu a na Tyršovu. Chvíli se používal název Franzenthal am Spitzberg (pod Špičákem), ale pak se zavedl název Altfranzenthal (Starý Francentál) a Neufranzenthal (Nový Franzentál). Obejít celé území by znamenalo nachodit více než 10 km, proto jsme se rozhodli projít středem a prohlédnout si současnou výstavbu rodinných domků a pokochat se krásnými výhledy na Hrádek a na protější kopce. // Jarka Štěpánková

Fotogalerie z vycházky


ham - vloženo 28.9.2021, foto Josef ZbihlejNová revue ČS Fotografie

 

Nové vydání magazínu ČS Fotografie má číslo 65. Z náhledu obálky zjistíte, čím potěší své čtenáře. Více o časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.


ham - vloženo 12.9.2021...a na řadě je Nový Francentál


KPMV - úvodní stránkaTřetí vycházka po bývalých varnsdorfských vesnicích zamíří do Nového Francentálu. Vycházka je plánována na sobotu 25. září 2021. Sraz je ve 14 hodin u pošty. Průvodkyní bude opět starostka Kruhu přátel muzea Varnsdorf Bc. Jaroslava Štěpánková, která nás v předchozích vycházkách seznámila s Floriansdorfem a Starým Francentálem.


ham - vloženo 1.9.2021Na oslavách muzejního spolku v Großschönau

 

V neděli 22. srpna 2021 se zástupci Kruhu přátel muzea Varnsdorf zúčastnili slavnostního zasedání ke 30. výročí vzniku podobného spolku při Německém muzeu damašku a froté (Förderverein Deutsches Damast- und Frottiermuseum) v Großschönau. / Na úvod přednesl zdravici starosta obce pan Frank Peuker. Následoval projev prof. Wolfganga Uhra, shrnující historii muzea i spolku. Muzeum se z instituce místního významu vyvinulo v muzeum s celoněmeckou působností, přiměřeně k tomu dostalo finance, díky nimž byla nedávno provedena rozsáhlá modernizace (článek k tomu byl otištěn v loňském sborníku Mandava). Předseda spolku pan Wolfgang Winkler pak předal zakládajícím členům pamětní list. / Muzejní spolek má asi 140 členů a patří k němu i dvě instituce. / Pro nás je zajímavé, že zasedání doplňovaly hudební ukázky v provedení Šluknovského komorního orchestru. // Ivo Vondrovský

   
Foto vlevo: Starosta Großschönau pan Peuker přednáší zdravici. Na pódiu je připraven Šluknovský komorní orchestr. Foto Ivo Vondrovský
Foto vpravo: Předávání pamětních listů. Foto Heiko Pavlik, DDFM


ham - vloženo 25.8.2021FOTOROK 2021 - videoprezentace na YouTube

 

Do organizace 45. ročníku fotografické soutěže Fotorok nepříjemně vstoupila protipandemická opatření. Nejprve to vypadalo na zrušení, ale fotoklub KPMV se nakonec rozhodl soutěž i přes problematickou situaci uspořádat. Účast byla sice nižší a ochuzená o zahraniční účastníky, ale porota měla přesto co hodnotit: sedmdesát snímků od jedenácti autorů. Také byla na tradičním místě, tj. ve varnsdorfské knihovně, připravena výstava vybraných prací. Bohužel právě v té době, v prvních měsících tohoto roku, byly kvůli epidemiologické situaci uzavřeny i knihovny... a tak nejen že se nekonala vernisáž, ale výstavu vlastně nikdo neviděl. Právě městská knihovna ale podala pomocnou ruku a díky ní si výstavu můžeme prohlédnout na videu. Osmiminutovou prezentaci s úvodním proslovem Josefa Zbihleje a několika desítkami krásných soutěžních fotografií můžete zhlédnout na YouTube na tomto odkaze:
www.youtube.com/watch?v=36fbY1zcYbY
Video vyrobila Městská knihovna Varnsdorf - kamera a střih Ilona Martinovská, hudba Petr Smetana, poděkování za skeny fotografií patří firmě TOS Varnsdorf, a. s.
Soutěž Fotorok 2021 byla podpořena finančním příspěvkem z Dotačního programu Města Varnsdorf pro rok 2021.


ham
- vloženo 25.7.2021Nová revue ČS Fotografie

 

Nové vydání magazínu ČS Fotografie má číslo 64. Z náhledu obálky zjistíte, čím potěší své čtenáře. Více o časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.


ham - vloženo 16.7.2021Naši výtvarníci se představili v rumburském muzeu (17.6.2021)

 

KPMV - úvodní stránkaI druhá červnová vernisáž v Muzeu Rumburk "patřila" členům našeho spolku - tentokrát výtvarníkům. Kruh přátel výtvarného umění při KPMV zde reprezentují obrazy Jiřiny Novákové, keramika a obrazy Jany Mudrochové, paličkovaná krajka Běly Dlouhé a vitrážová tvorba Zdeňka Henycha. K této čtveřici členů KPMV se svými krajkářskými pracemi připojila Martina Kabeláčová z Horního Podluží. / Vernisáž uvedla pracovnice rumburského muzea Kamila Lišková a jednotlivé tvůrce pak ve svém proslovu představil jednatel KPMV Josef Zbihlej. Téměř třicet návštěvníků vernisáže se pak vydalo obdivovat krásné výtvory a také ochutnávat z výtečného pohoštění přichystaného vystavujícími. / Připomínáme, že výstava je v Rumburku přístupná do konce října.

         


Malá ochutnávka z výstavy: obrazy Jiřiny Novákové - paličkovaná krajka Běly Dlouhé a Martiny Kabeláčové - keramika Jany Mudrochové - vitráže Zdeňka Henycha


ham - vloženo 20.6.2021, dopln. 6.7.2021Aleš Novák představil v Rumburku svou druhou mineralogickou výstavu (11.6.2021)

 

KPMV - úvodní stránkaNávštěvníci rumburského muzea mohou obdivovat další část mineralogické sbírky Aleše Nováka, člena mineralklubu při KPMV. Po loňské expozici zaměřené na minerály ze zahraničí a těžký život horníků Aleš tentokrát vybral zkameněliny rostlin a živočichů. Vernisáž se konala v pátek 11. června (kvůli protiepidemickým opatřením 14 dní po zpřístupnění výstavy). Aleše a jeho výstavu představila dokumentátorka varnsdorfského muzea Renata Procházková. Po krátkém Alešově pozvání téměř třicet zájemců vstoupilo mezi vitríny s mnoha pozoruhodnými fosilními pozůstatky pravěkého života. // Z doprovodného textu jsme se dozvěděli, že námětem třetí mineralogické výstavy A. Nováka, chystané na příští rok, budou minerály České republiky. // Aktuálně vás však zveme na vernisáž v tomtéž muzeu již příští čtvrtek 17. června (17.00 hod.), kde se svými uměleckými pracemi pochlubí pětice varnsdorfských výtvarníků. Začátek v 17.00 hodin.

         

ham - vloženo 12.6.2021Naši výtvarníci a mineralogové vystavují v Rumburku

 

Muzeum Rumburk - pobočka Oblastního muzea v Děčíně - zve na dvě nové výstavy. Vystavujícími jsou v obou případech členové Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Výstava pěti varnsdorfských výtvarníků představuje malby, keramiku, paličkovanou krajku a vitráže. Na výstavě Zkamenělý život uvidíme poklady z mineralogické sbírky Aleše Nováka. / Obě výstavy jsou již přístupné. Přesto se teprve budou konat vernisáže: Výstava zkamenělin v pátek 11. června, výtvarná výstava ve čtvrtek 17. června, a to vždy v 17 hodin. Tímto vás i jménem našeho spolku zveme. / Pokud nezavítáte na vernisáž, neopomeňte rumburské muzeum navštívit kdykoli jindy v otvíracích hodinách. Obě výstavy lze zhlédnout do konce října. V muzeu vás jistě zaujmou i další výstavy a stálé expozice.

   

ham - vloženo 4.6.2021Prošli jsme se po někdejším Starém Francentálu


KPMV - úvodní stránkaSobotní odpoledne 29. května proběhla druhá vycházka po starých vesnicích Varnsdorfu. Tentokrát jsme obešli Starý Franzental. V publikaci Varnsdorf - město průmyslu a zahrad (vydalo Studio REMA '93 pro TOS Varnsdorf, 2003) se o něm dočteme toto: Statek vymezený dnešními ulicemi Lesní, Závoznická a Karoliny Světlé se nazýval "Kaltes (nebo Kahles) Vorwerk" (studený statek), zřejmě z důvodu méně příhodných podmínek pro zemědělskou činnost. Jeho pozemky ... původně přináležely k „Hornímu statku“ (Oberes Beigut), z něhož vznikla ves Floriansdorf. Již na počátku 18. století bylo od statku odděleno sedm zahrad a další větší část Liechtensteinové v roce 1727 rozparcelovali zájemcům. Nejmenší z varnsdorfských vsí vznikla v roce 1783 na pokyn knížete Aloise Josefa I. Liechtensteina a byla pojmenována po jeho zesnulém otci Franzi Josefu I. († 1781). Po parcelaci Horního dvora a vzniku vsi Neufranzenthal v roce 1784 se název vesnice změnil na Altfranzenthal. / Příští vycházku se podíváme do Nového Franzentálu. // J. Štěpánková

Fotogalerie z vycházky


ham - vloženo 31.5.2021, foto Pavel VodičkaPrvní akcí po rozvolnění bude vycházka po Starém Francentálu


KPMV - úvodní stránkaPo vynucené pauze zaviněné epidemiologickými opatřeními se konečně vracíme k obvyklé činnosti. Poprvé se sejdeme v sobotu 29. května na několikrát odložené vycházce po bývalé vsi Starý Francentál. Tedy po jedné z obcí, které byly v polovině 19. století sloučeny do jedné obce Varnsdorf. Obdobně jako při prvé vycházce po Floriansdorfu bude i tentokrát průvodkyní starostka našeho spolku Bc. Jaroslava Štěpánková. Sraz účastníků je ve 14.00 hodin ve Varnsdorfu na Pražské ulici "pod hodinami" (křižovatka s Lesní ul.) •• V rumburském muzeu budou od 28. května přístupné dvě výstavy, na nichž se podílejí naši členové: Zkamenělý život (z mineralogické sbírky Aleše Nováka) a výstava prací varnsdorfských výtvarníků (Jana Mudrochová - keramika, Zdeněk Henych - vitráže, Běla Dlouhá - krajky, Jiřina Nováková - obrazy). Výstavy nebudou zahájeny vernisáží, ale předběžně plánujeme jejich společnou návštěvu v průběhu června; termín upřesníme. •• Uskutečnění výstavy FOTOROK 2021, která měla být k vidění od ledna do března ve varnsdorfské knihovně, zhatilo uzavření knihoven. Protože posun výstavy na pozdější termín není technicky možný, knihovna nám nabídla spolupráci na přípravě její virtuální prezentace. Až bude hotová, najdete zde na ni odkaz.


ham - vloženo 8.5.2021Zdeněk Kraus (1936-2021)


KPMV - úvodní stránkaVe věku nedožitých 85 let nás 19. února opustil dlouholetý člen  a spolupracovník našeho spolku pan Zdeněk Kraus. Bývalý přední violista a tajemník orchestru Opery Národního divadla v Praze se významně podílel také na kulturním a zejména hudebním životě Šluknovska.
Čest jeho památce.


Na fotografii Zdeněk Kraus při proslovu na křtinách knihy Igora Heinze "Z hudební minulosti Šluknovska" ve varnsdorfském divadle 25.2.2012, foto Ivo Šafus


ham - vloženo 25.2.2021Fotorok 2021: kvůli covidu chudší, ale stále kvalitní

 

45. ročník Fotoroku byl citelně poznamenán covidovou aférou. Do soutěže zaslalo své fotografie pouze 11 účastníků. Také celkový počet fotografií klesl na 70 kusů. Karanténa také způsobila redukci poroty - v letošním roce se dostavili k hodnocení pouze 3 porotci. Jsme rádi, že epidemie nepoznamenala úroveň zaslaných snímků. Do výstavního souboru bylo vybráno 40 kvalitních fotografií. Zahájení výstavy, která se měla konat od 12. ledna v tradičních prostorách Městské knihovny ve Varnsdorfu, bude z epidemiologických důvodů posunuto. Prozatím vás můžeme informovat alespoň o oceněních udělených porotou - viz výsledková listina. // Josef Zbihlej

ham - vloženo 7.1.2021Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 26.4.2022