KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 



Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMV



Archiv zpráv


Výlet do Löbau (23.11.2024)

Exkurze - spáleniště v NP ČŠJednou z posledních akcí naplánovaných v letošním roce  byl výlet do Löbau. Počasí bylo sice mrazivé, ale slunečné. Sešlo se nás 14 účastníků. Auty jsme dojeli až přímo před "Schminke haus". Dům byl postavený v roce 1933 podle architekta Hanse Scharouna. V té době šlo o velmi moderní obytnou budovu, funkční a extravagantní zároveň, vymykající se tehdejším představám o rodinném bydlení. Nechal si ji postavit bohatý továrník Fritz Schminke. Byl to podnikatel s těstovinami a nudle vyráběl v továrně hned vedle domu. Někteří z nás si poslechli výklad v češtině a jiní dali přednost sluchátkům. Obojí bylo bohatě komentováno a velice zajímavé. Po procházce zahradou jsme všichni odjeli na druhý architektonický skvost – na litinovou rozhlednu krále Friedricha Augusta na vrchu Löbauer Berg. Je 28 metrů vysoká a pochází z roku 1854. Odvážní vystoupali nahoru, kde sice foukalo, ale byl krásný výhled. Restaurace měla dovolenou, a tak na kávu jeli všichni už domů. // Text a foto Jarka Štěpánková


Fotogalerie z výletu zde


ham - vloženo 28.11.2024



Valná hromada KPMV (6.11.2024)

KPMV - úvodní stránka29. valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf se konala ve středu 6. listopadu 2024 v přednáškové místnosti varnsdorfské knihovny. / V čase uvedeném na pozvánce (17.00 hod.) nebyla přítomna nadpoloviční většina ze 70 členů s hlasovacím právem. Dle platných stanov se z toho důvodu konala náhradní valná hromada se začátkem posunutým o 15 minut, a to již s nadpoloviční většinou 38 členů. Schůzi řídil jednatel KPMV Josef Zbihlej. / Postupně zazněly zprávy o činnosti jednotlivých klubů (historický, výtvarný, fotografický, mineralogický a přírodovědný), následované zprávou starostky KPMV Jaroslavy Štěpánkové. S hospodařením spolku a s revizní zprávou přítomné seznámil J. Zbihlej. Poté byl Martinem Havlíčkem představen sborník Mandava 2024. V diskusní části vystoupil řditel Oblastního muzea v Děčíně Ing. Vlastimil Pažourek, aby informoval o záměru přesunout muzejní depozitář z ul. Legií do vhodnějšího objektu a aby požádal o podporu projektu "Kulturního a kreativního centra" v bývalé budově muzea v Poštovní ul. // Účastníkům valné hromady byla přístupná výstava klubu výtvarníků ve spolkové místnosti knihovny. / Hlasováním byla schválena výše členského poplatku na další období: 300 Kč pro výdělečně činné a 150 Kč pro ostatní členy spolku. Valná hromada vzala na vědomí složení tříčlenného výboru, schváleného v roce 2022 na pětileté období (Bc. Jaroslava Štěpánková - starostka spolku, Mgr. Josef Zbihlej - jednatel, Alena Fabiánková - hospodářka) a také složení poradního výboru. // Dalším usnesením byla schválena podpora projektu "Kulturního a kreativního centra", které by mělo v budoucnosti působit v rekonstruované budově muzea. // Po ukončení valné hromady byla možnost navštívit výstavu klubu výtvarníků, která po celý týden probíhala ve spolkové místnosti knihovny.
S usnesením valné hromady se můžete seznámit zde. // Fotogalerie zde

ham - vloženo 9.11.2024 / foto u článku Jaroslava Štěpánková


Mandava 2024


KPMV - úvodní stránkaTiskárna Irbis Liberec nám právě doručila výtisky naší ročenky Mandava 2024. Jako první se na ni mohou těšit účastníci valné hromady KPMV (6. listopadu od 17 hodin v Městské knihovně Varnsdorf). V sobotu 9. listopadu bude v prodeji na tradičním Regionálním knižním minitrhu, opět ve varnsdorfské knihovně. // V Mandavě 2024 najdete šestnáct vlastivědných příspěvků a výroční zprávu Kruhu přátel muzea Varnsdorf za sezonu 2023/2024. Publikaci poté distribuujeme do obvyklých prodejních míst - muzea ve Varnsdorfu, Rumburku a Děčíně, knihkupectví Papírová loď v Rumburku a Varnsdorfu, informační centra ve Šluknovském výběžku. Členové KPMV mají nárok na výtisk zdarma, který si vyzvednou na valné hromadě nebo ve varnsdorfském muzeu (tj. v depozitáři na adrese Legií 2574).

Více o Mandavě 2024 zde.

ham - vloženo 4.11.2024


Přednáška o regulaci Mandavy (30.10.2024)


Klub historiků a historických staveb pozval veřejnost na přednášku Ivo Vondrovského o regulaci řeky Mandavy. Tedy o "jedné z nejvýznamnějších stavebních akcí ve Varnsdorfu, která nám dodnes dobře slouží", jak stálo v pozvánce. // Je neoddiskutovatelné, že úpravy koryta Mandavy z let 1904-1912 uchránily obyvatele Varnsdorfu od mnoha škod, které dříve způsobovaly často se opakující povodně. Přednášející nás seznámil se všemi podstatnými okolnostmi projektové přípravy a vlastní realizace, a to včetně staveb mostů, lávek a jezů. Technické nadšence musely zaujmout například i dosud patrné pozůstatky ovládání jezů. O atraktivitě tématu svědčila diskuse po skončení přednášky. // Zájemce o podrobnější historická a technická data tehdejší regulace Mandavy lze odkázat na článek I. Vondrovského ve sborníku Mandava 2021


  1   2   3   4


Foto Josef Zbihlej (1, 2) a Ivo Šafus (3, 4)

ham - vloženo 31.10.2024



Program KPMV v listopadu 2024

Ve středu 6. listopadu v 17 hodin se v knihovně koná 29. valná hromada KPMV. Opět se seznámíme s činností spolku za uplynulý rok a rozdáme si letošní vlastivědnou ročenku Mandava.

Na stejném místě, tedy ve spolkové místnosti knihovny, bude instalována výstava klubu výtvarníků KPMV, a to od úterý 5. listopadu do soboty 9. listopadu. Své umělecké práce zde představí jedenáct členů klubu.

Na sobotu 23. listopadu připravila Jarka Štěpánková výlet do Löbau. Informace k programu, dopravě a přihláškám najdete na listopadovém plakátku.


Měsíční plakátek říjnových akcí ke stažení: v jpg nebo v pdf.


Navrhněte novoročenku

KPMV - úvodní stránkaVážení přátelé, obracím se na Vás opět po roce s prosbou o zaslání návrhu novoročenky neboli péefky pro náš spolek Kruh přátel muzea Varnsdorf. Každého účastníka odměníme naší čerstvou ročenkou Mandava 2024 a vítěz obdrží knižní odměny z naší produkce dle vlastního výběru. Posílejte nám maximálně tři návrhy v dostatečné velikosti a kvalitě nejpozději do konce října. Text do obrazu nevkládejte, to udělá náš grafik. Může to být grafika, kresba nebo fotka. Ani zimní motiv není podmínkou.
Připomínám naši minulou péefku.
Josef Zbihlej, jednatel KPMV

ham - vloženo 21.10.2024



Výlet do muzea v České Lípě (12.10.2024)

Exkurze - spáleniště v NP ČŠMuzeum v České Lípě nás pravidelně zve na zajímavé akce. Tentokrát to byla nová expozice o zmijích růžkatých, kterou vytvořil Lukáš Blažej a zároveň nám provedl podrobný výklad. Tato zmije u nás volně nežije, ale chovatelé ji úspěšně odchovávají. Její zbarvení je od žluté přes oranžovou, červenou až do hněda a na vše má vliv genetický materiál. Po hodině u zmijí jsme si ještě v muzeu prohlédli celé druhé patro a poslechli starý orchestrión. Zbyl nám ještě čas do odjezdu autobusu, tak to vyplnila malá procházka městem, občerstvení a prohlídka okolí vodního hradu. // Text a foto v záhlaví Jarka Štěpánková


Fotogalerie z výletu zde


ham - vloženo 13.10.2024



Pozvánka na 29. valnou hromadu KPMV

 

KPMV - úvodní stránkaVážené členky a vážení členové našeho vlastivědného spolku Kruh přátel muzea Varnsdorf,
srdečně Vás zdravím a zvu Vás na dvácátou devátou valnou hromadu. Naše setkání se uskuteční ve středu 6. listopadu v 17.00 hodin ve spolkové místnosti Městské knihovny Varnsdorf.

Čeká nás tento program:
1. Zahájení valné hromady
2. Schválení programu
3. Zprávy vedoucích klubů
4. Projev starostky KPMV
5. Zpráva o hospodaření spolku
6. Zpráva revizní komise
7. Publikace vydané spolkem
8. Diskuse
9. Usnesení a závěr valné hromady

Na valné hromadě můžete také zaplatit své členské příspěvky a předpokládáme, že Vám už budeme moci předat letošní Mandavy.

V týdnu od úterý 5. do soboty 9.11. chceme uskutečnit ve spolkové místnosti výstavu obrazů našeho výtvarného klubu, a proto se na Vás obracím s prosbou o zajištění hlídací služby na dopoledne od 9.00 do 12.00 a odpoledne od 13,00 do 17,00 hod. Vaše návrhy mi pište na e-mail kpmvvdf@gmail.com nebo na 737 603 352, kam můžete poslat případnou omluvu z valné hromady.

Mgr. Josef Zbihlej, jednatel KPMV
ham - vloženo 8.10.2024


KPMV - úvodní stránkaValná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf
se uskuteční ve středu 6. listopadu 2024 od 17.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf (ve spolkové místnosti v přízemí). Co nejdříve zveřejníme a členům KPMV rozešleme pozvánku s programem.

V týdnu od 5. do 9. listopadu na tomtéž místě uskutečníme výstavu našich výtvarníků.

V těchto dnech dokončujeme přípravu tradiční spolkové ročenky, tj. sborník Mandava 2024. Předpokládáme, že k datu valné hromady již bude členům KPMV k dispozici.


ham - vloženo 5.10.2024


Program KPMV v říjnu 2024


V sobotu 12. října se můžete připojit k výpravě do českolipského muzea, kde nám bude zajímat především nová výstava "Zmije růžkatá - specifické balkánské populace". Doprava linkovým autobusem, odjezd z Varnsdorfu z autobusového nádraží v 8.50.


Ve středu 30. října od 18.00 hodin se v městském divadle sejdeme na přednášce I. Vondrovského o regulaci Mandavy ve Varnsdorfu.


[Pozor na přesun termínu z původně ohlášeného 23. října!]


Měsíční plakátek říjnových akcí ke stažení: v jpg nebo v pdf.


Přednáška o středověké kolonizaci Šluknovska (22.5.2024)


Na březnové přednášce jsme se od ředitele děčínského muzea Ing. Vlastimila Pažourka dozvěděli o pravěkém osídlení našeho regionu. Tentokrát jsme zájemcům o historii (jichž se v divadle sešlo kolem padesáti!) nabídli volné pokračování, věnované středověkému osidlování Šluknovska. Těžko bychom našli povolanějšího lektora než právě doc. PhDr. Tomáše Velímského, který se specializuje na středověké dějiny a středověkou archeologii. Jeho přednáška byla unikátní příležitostí seznámit se se soudobým pohledem na kolonizaci Šluknovského výběžku, a to včetně nových, dosud nepublikovaných výsledků jeho výzkumu. Navrch s příslibem, že bychom se v dohledné době mohli s jejich prezentací setkat v samostatné publikaci.


  1   2   3


Foto 1 Jarka Štěpánková, foto 2 Klára Mágrová (zleva Vl. Pažourek, T. Velímský, F. Mágr), foto 3 Josef Zbihlej

ham - vloženo 22.5.2024



Přednáška a výstava k výročí Hrádku (15.5.2024)


Na den přesně po 120 letech od otevření výletní restaurace Hrádek jsme si toto výročí připomněli přednáškou a výstavou. Bohužel ne přímo na místě, kde by se to patřilo. Samotný jubilující objekt totiž prochází rekonstrukcí a není veřejnosti přístupný. Sešli jsme se tedy v sále městské knihovny, kde nás Josef Rybánský z varnsdorfského muzea nejdříve provedl historií vrchu Burgsberg (alias Worbsberg, Hrádek), výstavbou restaurace s rozhlednou a jejím fungováním až do roku 1945. S poválečnými peripetiemi, kdy dominantě města šlo několikrát o holou existenci, publikum seznámil Jiří Sucharda, mj. místostarosta města a předseda správní rady Nadačního fondu Hrádek-Burgsberg. Z jeho úst nakonec zazněla informace ze všech nejočekávanější: ano, letos v polovině září Hrádek opět přivítá výletníky. Doplňme, že návštěvníci přednášky mohli na chodbě knihovny zhlédnout výstavu věnovanou Antonu Möllerovi, který stavbu Hrádku projektoval.


  1   2   3   4   5


Foto Ivo Šafus (1, 2) a Josef Zbihlej (3, 4, 5)

ham - vloženo 15.5.2024



Program KPMV v květnu 2024


Ve středu 15. května v 18.00 hodin zveme do varnsdorfské knihovny na přednášku a výstavu ke 120. výročí výletní restaurace Hrádek


O týden později ve středu 22. května v 18.00 hod. se potkáme pro změnu ve varnsdorfském divadle, kde bude příležitost seznámit se s nejnovějšími poznatky o středověké kolonizaci Šluknovska. Přednášejícím bude skutečná kapacita v oboru – historik a archeolog doc. PhDr. Tomáš Velímský.


Měsíční plakátek květnových akcí ke stažení: v jpg nebo v pdf.

ham - vloženo 25.4.2024


Výlet do České Kamenice (20.4.2024)

Exkurze - spáleniště v NP ČŠDlouho naplánovanému výletu do České Kamenice přálo pouze aprílové počasí. V zimě a dešti jsme došli kolem koupaliště a rybníku s tahacím vorem k miniaturám mlýnků, kde vyloudily na tvářích úsměv desítky malých postaviček umístěných kolem domečků. Čas před návštěvou kaple jsme strávili ve vyhřáté cukrárně, kde si nás vyzvedl průvodce pan Fryblík, který dokázal vyprávět o každém domu a o každém místě ve městě. Prohlídky kaple Narození Panny Marie a kostela sv. Jakuba Staršího s podrobným výkladem na ochozu věže byly velice zajímavé. Viděli jsme i nový orloj, rekonstruovaný park a místo, kde se stýkají tři chráněné krajinné oblasti, CHKO Lužické hory, CHKO Labské pískovce a CHKO České středohoří. Do odjezdu autobusu zbývalo dost času, a tak jsme šli do bývalého špitálu, dnes Klub, kde jsme se nad starými fotografiemi města dověděli další informace z historie. Česká Kamenice je od Varnsdorfu jen malý kousek, ale atmosféra a historie města je fascinující a stojí za návštěvu. // Text a foto v záhlaví Jaroslava Štěpánková


Fotogalerie z výletu zde


ham - vloženo 20.4.2024



Dobové fotografie varnsdorfských škol (17.4.2024)


Na desáté komentované promítání historických vyobrazení Varnsdorfu jsme pozvali veřejnost ve středu 17. dubna 2024 do varnsdorfského divadla. Na tento podvečer bylo připraveno téma, které je nám všem velmi blízké. Do školy jsme chodili všichni, a tak by nás mohlo zajímat, kdy, kde a za jakých okolností vznikaly školy v našem městě a jak se postupně vyvíjely. Pracovník varnsdorfského muzea Josef Rybánský a sběratel dobových fotografií Jiří Sucharda připravili prezentaci 160 obrázků, na nichž jsme mohli sledovat proměny varnsdorfského školství od prvních doložitelných počátků po současnost. Přitom šlo jen o skromný výběr z mnohem bohatšího obrazového materiálu, který je k dispozici v muzejních sbírkách, soukromých archivech nebo v internetových zdrojích. A to se zdaleka nedostalo na všechna školská zařízení, která bylo možné v našem městě navštěvovat. // Divadelní předsálí tentokrát nebylo naplněno po okraj, jak jsme z předchozích promítání zvyklí. Zato se nad historií školských budov živě diskutovalo. Nechyběly ani srovnávací snímky škol z různých etap jejich existence až po jejich současný stav. Bohužel velmi vzácné jsou snímky školských interiérů – ale i na ně došlo, a také na historické ukázky vysvědčení. // Bylo zajímavým zjištěním, že je stále co objevovat. Mohli jsme si například prohlédnout velkorysý, ale nerealizovaný projekt školní budovy v ulici T. G. Masaryka, nyní čerstvě identifikovaný jako jedna z prací významného varnsdorfského architekta Antona Möllera.

  1   2   3   4


Foto Jarka Štěpánková (1, 3, 4) a Josef Zbihlej (2)
Na obr. 3 nákres průčelí původní školy na náměstí (nyní budova městského úřadu) s vyznačením přístavby bočních traktů. • Na obr. 4 oba průvodci promítáním (zleva Jiří Sucharda a Josef Rybánský) po předání symbolického honoráře

Fotodokumentace z této akce též na Výběžku


ham - vloženo 17.4.2024, doplněno o fotografie 18.4.2024



Letos nám opět pomůže podpora z Dotačního programu města Varnsdorf


Rada města Varnsdorf v březnu schválila finanční příspěvky z dotačního programu města. Stejně jako v předchozích letech byly i letos schváleny žádosti o dotaci podané naším spolkem. Na soutěž FOTOROK 2024 obdržíme částku 15 960 Kč a na vydání vlastivědného sborníku Mandava 2024 částku 30 000 Kč. // Město tímto způsobem podporuje projekty v oblasti kultury a vzdělávání, tělovýchovy a sportu a sociální a zdravotní péče. Letos podpořilo 68 žádostí v celkové výši 1 410 960 korun. // Souhrnnou informaci o přidělených příspěvcích město zveřejnilo na svém webu.


ham - vloženo 5.4.2024



Výtvarníci KPMV v akci


Klub přátel výtvarného umění při KPMV prožívá rušné období. Na přiložených fotografiích jsou jeho členové (tedy převážně členky) zachyceni na svých březnových akcích. Na první z nich jde o schůzku členů klubu 7. března, druhý snímek je zachytil 13. března na výstavě malířky Terezy Cerhové ve varnsdorfské kanceláři senátora Z. Linharta, třetí foto je z návštěvy děčínského muzea 16. března. Autorkou všech snímků je předsedkyně klubu Jiřina Nováková.


  1   2   3



ham - vloženo 24.3.2024



Vernisáž Fotoroku 2024 v Großschönau (19.3.2024)

NetopýřiVýstava Fotorok 2024 se z varnsdorfské knihovny přestěhovala za státní hranice do Großschönau. Stalo se tradicí, že díky vedení města a tamního fotoklubu vždy na jaře hostí naši výstavu tamní radnice. Instalace snímků a vernisáž proběhla 19. března. Výstava, která představuje nejlepší snímky zaslané do soutěže pořádané fotoklubem KPMV, tam bude k vidění do konce dubna. Proslov a dobré občerstvení zajistil pan starosta Frank Peuker. Ten pozval účastníky vernisáže i na prohlídku expozice zachráněného tkalcovského stavu na tkaní koňských žíní. Podrobný výklad k němu podal náš člen Ivo Vondrovský. (O této výjimečné expozici se můžete dočíst ve sborníku Mandava 2023 v článku W. Herrmanna a A. Bretschneidera Muzeum ve výkladní skříni).

Foto u článku: Starosta Großschönau Frank Peuker promlouvá na vernisáži Fotoroku 2024. Foto Josef Zbihlej


Fotogalerie z instalace a vernisáže zde


ham - vloženo 23.3.2024



Mikrokosmos severních Čech - exkurze a přednáška Varnsdorf (10.3.2024)

Přírodovědný klub Kruhu přátel muzea Varnsdorf (KPMV) spolu s Entomologickým klubem – pobočkou České společnosti entomologické uspořádal v nedělním odpoledni 10. 3. 2024 exkurzi spojenou s přednáškou Přírodní hodnoty městského intravilánu – Varnsdorf, staré nádraží. Přítomných 52 účastníků (37 venku a dalších 15 pokrývačů, vč. dětí uvnitř) seznámil Lukáš Blažej (Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, Správa NP České Švýcarsko) s entomologickým pohledem na mimolesní městskou zeleň, význam zbytkové, přirozeně tlející dřevní hmoty a doupných stromů. Přednesené téma souvisí s přípravou budoucí exteriérové expozice českolipského muzea, regionálního vlastivědného spolku a Entomologického klubu s názvem Mikrokosmos severních Čech. Současné poznatky byly představeny v okolí vlakové zastávky Varnsdorf, staré nádraží, kde na starých ořezávaných alejích lip a jírovců byly zachyceny během sběru dat velmi významné druhy z řad saproxylického a myrmekofilního hmyzu. Exkurze byla plánována cíleně do předjarního období, kdy absence sněhové pokrývky, olistění stromů i ostatní vegetace neskrývá tlející pařezy, a i kmeny s korunami jsou nejlépe přehledné. Účastníci akce netvořila pouze zainteresovaná veřejnost. Přítomni byli také zástupci Správy národního parku České Švýcarsko, Přírodovědného oddělení Severočeského muzea v Liberci, Botanické zahrady v Liberci, Vlastivědného spolku Českolipska i občanského sdružení Ochránci stromů Rumburk, z. s. Prezentována a rozdána mezi přítomné byla populárně naučná brožura Ořezávané stromy poskytnutá Entomologickým ústavem Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích. Zázemí pro přednáškovou část a doprovodné gulášové občerstvení zajistila jako sponzorskou podporu KPMV firma David Blažej – Proreko (Varnsdorf). Všem tak patří za podporu i zájem o společné životní prostředí velký dík. // Lukáš Blažej (VMG CL, SNPČŠ)


Fotogalerie z exkurze a přednášky zde


ham - vloženo 21.3.2024 / foto u článku: David Zakcharko



Program KPMV v dubnu 2024


Netopýři17. dubna zveme příznivce historie na desáté pokračování cyklu Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu, tentokrát na téma školy a školská zařízení. Sejdeme se jako obvykle v divadle v 18 hodin. 
20. dubna
vyrazíme na výlet do České Kamenice, kde navštívíme areál Mlýnky, poutní kapli Narození Panny Marie a kostel sv. Jakuba Staršího.
Podrobnosti k akcím najdete na plakátku (ke stažení v jpg nebo v pdf).


ham - vloženo 17.3.2024


Přednáška o pravěkém osídlení Děčínska a Šluknovska (14.3.2024)


Vždy, když pozveme veřejnost na přednášku o regionální historii, můžeme se spolehnout na vysokou účast. Nejinak tomu bylo ve čtvrtek 14. března, kdy jsme ve varnsdorfském divadle pořádali přednášku ředitele Oblastního muzea v Děčíně Ing. Vlastimila Pažourka. Dozvěděli jsme se od něj o nejstarších dokladech lidského osídlení Děčínska a Šluknovska, které zařadil do celoevropského kontextu. Jeho prezentace zahrnovala též archeologické nálezy z našeho nejbližšího okolí.


  1   2   3


Foto Josef Zbihlej (1, 2) a Jarka Štěpánková (3)


ham - vloženo 16.3.2024



Přednáška Od vesnic k městu Varnsdorf (22.1.2024)


Zájemci o historii Varnsdorfu se mohli v letech 2020–2023 zúčastnit šesti naučných vycházek, při kterých je starostka KPMV Jarka Štěpánková postupně seznamovala s historickým územím původních vsí, jejichž sloučením později vznikla obec Varnsdorf. Na tuto sérii vycházek navázala první přednáška roku 2024. V předsálí divadla se sešlo přes 40 posluchačů, kteří se dověděli, jak knížata z Liechteinsteina postupně během 88 let nechala rozparcelovat všech 5 poplužních dvorů, čímž vzniklo 5 vesnic vklíněných do Starého Varnsdorfu. Roku 1849 se vesnice sloučily v jednu s názvem Varnsdorf a ta byla v roce 1868 povýšena na město. K nahlédnutí byly i materíály z jednotlivých vycházek - dobová vyobrazení a reprodukce starých plánů města. Zájemci si na nich například mohli vyhledat, ke které původní vsi náleží jejich bydliště.  // Martin Havlíček, Jarka Štěpánková


  1   2   3   4


Foto Zuzana Jindřichová (1, 3, 4) a Josef Zbihlej (2)


ham - vloženo 24.1.2024



Vernisáž Fotoroku 2024 (16.1.2024)

NetopýřiSoutěž Fotorok, pořádaná fotoklubem KPMV, dospěla letos ke svému 48. ročníku. Již po léta jsme zvyklí scházet se v lednu ve varnsdorfské knihovně na vernisáži výstavy nejlepších snímků, spojené s předáním cen nejúspěšnějším fotografům. Letos tento ceremoniál připadl na úterý 16. ledna. Přehlídku vynikajících snímků přišly obdivovat nejméně tři desítky návštěvníků. Výstavní soubor bude v knihovně k vidění do poloviny března, poté - jak už se stalo tradicí - se na dva měsíce přestěhuje na radnici sousední německé obce Großschönau.

Vše podstatné k Fotoroku 2024 shrnul na vernisáži jednatel KPMV a zároveň organizátor soutěže Josef Zbihlej. Zde si můžete přečíst výtah z jeho proslovu:

"Vážení přátelé dobrého světla! Vítám Vás na vernisáži výstavy fotografií 48. ročníku soutěže FOTOROK. Letos jste nám poslali rovných 180 fotografií. V letošním roce se zúčastnilo 19 autorů, a to pouze z Čech. Tentokrát se nezúčastnil nikdo z Německa ani z Polska. Porotě trvalo hodnocení téměř tři hodiny a jednání bylo chvílemi velmi bouřlivé. O tom svědčí fakt, že byla udělena dvě čestná uznání. V letošním roce bylo složení poroty skromnější, dva členové z Liberce se nemohli dostavit z pracovních důvodů. Děkuji všem členům poroty za jejich náročnou a nezištnou práci. Nejúspěšnější výstavní soubor nám letos poslal Jiří Durdík z Prahy, jeho fotografie získaly nejvíc nominací na ocenění. Také v letošním roce se objevilo několik nových fotografů. Velká škoda, že žijí daleko od sebe a nemohou založit fotoklub, ve kterém by se mohli vzájemně podporovat a rozvíjet, jako jsme to před osmačtyřiceti lety udělali ve Varnsdorfu a naše činnost funguje vlastně až do dnešních dnů. V uplynulém roce se nám, bohužel, nepodařilo získat nové členy fotoklubu, a tudíž ani obnovit pravidelnou klubovní činnost, která by mohla obsahovat fotografická školení, přednášky pro veřejnost, besedy se slavnými fotografy, návštěvy výstav, organizace fotosoutěží atd. Je mi skutečně moc líto, že se dosud nenašlo ve Šluknovském výběžku alespoň pět zájemců o klubovou činnost, kteří by tento bohulibý úmysl dokázali uskutečnit a kterým bychom mohli předat naše poznatky a zkušenosti včetně bohatého fotoarchivu. Na závěr bych Vám chtěl připomenout, že naše výstava ve varnsdorfské knihovně potrvá do poloviny března a pak ji zopakujeme do poloviny května v prostorách obecního úřadu v Großschönau. Úplně na konec bych chtěl poděkovat vedení našeho města a sousední obce Großschönau za finanční podporu, paní ředitelce knihovny za přijetí výstavy v těchto prostorách a všem kamarádům a kamarádkám za poskytnutou pomoc při realizaci 48. ročníku soutěže FOTOROK. Připíjím na jeho příští, 49. ročník!"


Foto u článku: Jiří Durdík přebírá cenu za vítězný snímek Fotoroku 2024. Foto Filip Mágr


Fotogalerie z vernisáže zde


ham - vloženo 18.1.2024



Fotorok 2024 - výsledková listina

 

NetopýřiFotoklub Kruhu přátel muzea Varnsdorf zveřejnil výsledkovou listinu 48. ročníku soutěže Fotorok. Porota ve složení Ondřej Hájek, Václav Sojka, Jiří Stejskal, Jiří Trebatický a Libor Zavoral prohlásila za nejlepší následující snímky:

1. místo: Jiří Durdík, Praha, za fotografii „Autoportrét“
2. místo: Denisa Hrotíková, Dolní Poustevna, za fotografii „Kouzlo okamžiku“
3. místo: Blanka Jedličková, Litvínov, za fotografii: 
Orosená 1
Čestné uznání: Marián Maštrla, Dolní Podluží, za fotografii „Holkám to sluší - Peloton“
Zvláštní cena poroty za obrazovou působivost: Stáňa Domanský, Kroměříž, za fotografii „Oráč“

Předání cen spolu s vernisáží výstavy výběru soutěžních snímků se uskuteční v úterý 16. ledna od 17.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf, kam jste všichni srdečně zváni.

Na přiloženém snímku zleva: organizátor soutěže Josef Zbihlej a členové poroty Jiří Stejskal, Jiří Trebatický, Libor Zavoral, Václav Sojka a Ondřej Hádek

ham - vloženo 7.1.2024



Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 28.11.2024