KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

AktualityAktuální výstava Předchozí výstavy Publikace k zakoupení
 

Oblastní muzeum v Děčíně, pobočka Varnsdorf

 

Od října 2014 je v provozu samostatný web varnsdorfské pobočky Oblastního muzea Děčín, kde najdete aktuální informace o její činnosti.
Pozor, od června 2018 je nově na této adrese:
http://www.muzeumvarnsdorf.cz/


Muzeum Varnsdorf   Muzeum bylo ve Varnsdorfu založeno zřejmě na počátku 20. století. Ve varnsdorfském adresáři je v letech 1909 až 1914 uvedeno na adrese měšťanské školy a od roku 1917 na adrese reálky. V současné budově v Poštovní ulici č.p. 415 je poprvé zmíněno roku 1940. Po druhé světové válce až do roku 1976 fungovalo varnsdorfské muzeum jako městské a roku 1976 se stalo pobočkou Okresního muzea v Děčíně. 

 
Plastika koní Vincenze Pilze

Tento dům v Poštovní ulici č.p. 415 dal postavit v roce 1834 jako číslo 174 v Novém Francentálu varnsdorfský podnikatel Johann Lindner. Roku 1849 pronajala Lindnerova vdova budovu tehdy nově zřízenému okresnímu soudu, který v ní sídlil až do roku 1871, kdy se přestěhoval do nedalekého domu č. p. 420, ve kterém sídlil až do roku 1871 celní úřad později přestěhovaný do budovy hlavního nádraží. V té době patřil dům již továrníku Wilhelmu Luthnovi. V závěru 19. a na počátku 20. stol. jej pak vlastnila Magdalena Reinisch. Po první světové válce se stal dům č. p. 415 sídlem okresního hejtmanství.

 

Bývalá výstava historických zbraníMuzeum je od poloviny 70. let pobočkou Oblastního muzea v Děčíně (dříve okresního), které po metodické a finanční stránce zajišťuje jeho činnost. O provoz muzea se starají dva pracovníci a jejich hlavní starostí je péče o výstavní prostory, depozitář a průvodcovská služba. Podílejí se na náročné a dlouhodobé inventarizaci sbírkových předmětů. Součástí muzea je i rozsáhlá knihovna se studovnou.

 
Bývalá výstava koptské tkaninyVětšina sbírek byla shromážděna do roku 1945. Stálá expozice byla zaměřena na životní styl měšťanských vrstev, střeleckých spolků, počátky textilní výroby na Varnsdorfsku a čestné místo v expozici zaujímal velký betlém Dominika Rudolfa. V posledních letech přibyla ještě Galerie na ochozu, zpřístupňující hlavně práce amatérských fotografů a začínajících výtvarníků.
 

V současné době je muzeum kvůli chystané rekonstrukci uzavřeno.

 

Badatelna

v novém depozitáři varnsdorfského muzea na ulici Legií č.p. 2574 (bývalé jesle a naposledy dětské a hudební oddělení Městské knihovny Varnsdorf za červeným kostelem) je přístupná ve všední dny od 8.00 do 16.00 hod.

 

Program občanského sdružení KPMV probíhá v náhradních prostorách.

Sídlo muzea (včetně zázemí KPMV) je přechodně umístěno na ul. Legií 2574 (bývalé dětské a hudební odd. městské knihovny).

Pozor, změnilo se i tel. číslo - nyní 412 334 107

Prodej publikací a razítkování pasů Tolštejnského panství nejsou přerušeny.

 

Telefon: 412 334 107                        Adresa: Legií 2574, Varnsdorf, 407 47

(na toto číslo lze i faxovat)

E-mail: varnsdorf@muzeumdc.cz      Skype: muzeum.varnsdorfMy status

E-mail: kpmv@quick.cz                   Skype: kpmv_varnsdorf My status

www.mapy.czUmístění budovy muzea na mapě (budova nyní uzavřena)

www.mapy.czUmístění dočasného sídla (po dobu rekonstrukce muzea)

 
 
 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 27.6.2018