KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby KPMV

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

Aktuální výstava Předchozí výstavy Publikace k zakoupení
 

Staré mapy ze sbírek muzea Varnsdorf a Rumburk 

15. 1. – 30. 4. 2007

 
Úvod II. část - Kartografové III. část - Mapy
 

Část II.

Kartografové a kartografická nakladatelství zastoupená

ve sbírce muzea Varnsdorf

Homannovo kartografické nakladatelství

   Norimberskou dílnu založil kartograf a mědirytec Johann Baptista Homann (1663 – 1724) v roce 1702. Homann je řazen do německé kartografické školy, která svou činností navazovala na vyspělou a proslavenou holandskou školu. Do produkce jeho nakladatelství patřily mapy, globy a atlasy. V roce 1716 vydal Velký atlas celého světa (Großen Atlas über die ganze Welt) na 126 vyobrazeních, ve kterém nalezneme také mapy Království českého a Markrabství moravského.

   Johann Baptista Homann patřil v 18. století do úzké skupiny nejvýznamnějších evropských kartografů. V roce 1715 byl jmenován členem Královské akademie věd v Berlíně a v témže roce se také stal císařským geografem na dvoře Karla VI. (1685 – 1740) císaře Říše římské národa německého. Homann spolupracoval při vydávání svých map s významným norimberským mědirytcem Christophem Weiglem (1654−1725).

   Po Homannově smrti převzal nakladatelství na krátký čas jeho syn Johann Christoph Homann (1703 – 1730), který ale zemřel velmi mlád. Po jeho skonu převzali nakladatelství Johann Michael Franz (1700 – 1761) a Johann Georg Ebersberger (1695 – 1760), kteří mu dali nové jméno Homännische Erben, tedy Homannovi dědici. Nakladatelství zaniklo v roce 1848, když zemřel jeho poslední majitel Christoph Franz Fembo.

   V naší sbírce je zastoupena jedna mapa z produkce Joahanna Baptisty Homanna. Je to mapa Markrabství moravského, která byla vydána v Norimberku někdy mezi léty 1716 až 1724. Byla odvozena od Müllerovy mapy Moravy a je pravděpodobné, že se jedná o jedno z prvních převzetí a upravení této mapy v Evropě. Celý titul, měřítko a rozměry jsou uvedené v Seznamu vystavených map pod číslem 21. Jednou mapou je též zastoupeno nakladatelství Homannovi dědici. Je to mapa Českého království z roku 1730. V Seznamu vystavených map ji nalezneme pod číslem 1.   

                    

David Funck  (1642 [křest] – 1709)

   Obchodník s uměním, starožitnostmi a vydavatel map. Spolupracoval s ním výše zmiňovaný norimberský kartograf a mědirytec Johann Baptista Homann, který se ale v roce 1702 osamostatnil. Funck byl švagrem nakladatele Jakoba von Sandrart (1630-1708), jehož nakladatelství v roce 1708 zdědil. Po Funckově smrti krátce řídila nakladatelství jeho manželka Magdalena Christina Sandrart a později jejich syn Johann Sigmund Funck (1680-1722).

   Z produkce dílny Davida Funcka je v naší sbírce zastoupena mapa Horní Lužice vydaná v Norimberku v roce 1695. V Seznamu vystavených map ji nalezneme pod číslem 25.   

        

Georg Matthäeus Seutter (1678 – 1756)

   Mědirytec a nakladatel v Augsburku. Rytcem map se vyučil u Johanna Baptisty Homanna v Norimberku. Po vyučení pracoval v nakladatelství Jeremiase Wolffa (1663-1724).  Roku 1710 se osamostatnil, vydával především mapy a atlasy. V jeho dílně vzniklo téměř 500 map.

   V roce 1731 byl jmenován císařským kartografem. Získal titul: „Sacrae Caesareae Maiestatis Geographus“, od té doby se na mapách objevuje zkratka: „S.C.Maj. Geogr“ nebo také „SCMG“. Nakladatelství po Seutterově smrti převzal jeho syn Albrecht Karl (1722-1762), jeho švagr Conrad Tobias Lotter (1717-1777) a dlouholetý spolupracovník Johann Michael Probst († 1809). V roce 1762 se firma rozdělila mezi Lottera a Probsta.

   Spolu s  Homannovým norimberským nakladatelstvím patřila Seutterova firma k nejvýznamnějším kartografickým dílnám 18. století. Seutter zpracoval celou řadu přehledných map kontinentů a zemí. Jeho dílem je také plán Prahy: Praga celeberrima et maxima totius Bohemiae metropolis et Universitas florentissima ad Muldam Fl. z 1. poloviny 18. století. Ve spodní části plánu je veduta Prahy podle Václava Hollara.

   Dílna Georga Matthäeuse Seuttera  je v naší sbírce zastoupena plánem města Londýna. Mapa byla vydána poprvé v roce 1750 samotným Seutterem, tiskařskou matrici převzal i s dílnou Johann Michael Probst, který z ní i nadále tiskl. V Seznamu vystavených map ji nalezneme pod číslem 35.   

 

Tranquillo Mollo (1767 – 1837)

   Vydavatel map a tisků, původně pracoval pro vídeňské kartografické nakladatelství Artaria, které bylo založeno v roce 1770. Když se firma Artaria v roce 1801 rozpadla, založil Mollo spolu se synem zakladatele nakladatelství Artaria Domenicem Artariou (1775 – 1842) společný podnik T. Mollo, Artaria & Comp., spolupráce jim dlouho nevydržela a brzy začali podnikat každý zvlášť. Firma Artaria existuje ve Vídni dodnes, od r. 1920 pod jménem Freytag–Berndt & Artaria.

   Mollo je v naší sbírce zastoupený dvěma mapami. První je mapa Království českého z roku 1809 s dlouhým názvem: „Království české dle nejnovějších astronomických měření, mnoha speciálních náčrtů a dalších hodnověrných pomůcek nakresli Friedrich Schmoll a jeho císařské milosti arcivévodovi Ludvíkovi věnoval ve všem poddaný vydavatel Tranquillo Mollo ve Vídni“. Druhou je velká poštovní mapy Evropy také z roku 1809, její titul zní: „Nová všeobecná poštovní mapa Evropy“. V Seznamu vystavených map je nalezneme pod čísly 4 respektive 28.

  

Jan Kryštof Müller (1673 – 1721)

   Vojenský císařský inženýr a vynikající kreslič map Jan Kryštof Müller zhotovil jako své první mapové dílo kvalitní mapu Uher, která vyšla v roce 1709 v měřítku 1 : 550 000. V roce 1708 začal mapovat Moravu. Při mapování využil tzv. viatorium, což byl měřící kočár opatřený počitadlem otáček kol, směry určoval buzolním měřením. V letech 1712 – 1720 prováděl Müller mapování Čech. Mapa Čech i Moravy sloužila jako základní mapovací podklad v několika následujících desetiletích. Jan Kryštof Müller zemřel předčasně ve věku 48 let na následky celkového vyčerpání organismu, které bylo způsobeno nepřetržitým pracovním vypětím.

   V naší sbírce se nalézá Müllerova mapa Moravy, vydána v Homannově edici. Celý titul, měřítko a rozměry jsou uvedené v Seznamu vystavených map pod číslem 21.

 

Franz Jakub Heinrich Kreibich (1759 – 1833)

   Rodák z Krásné Lípy a později litoměřický kanovník a žitenický farář. Své mapy opřel jednak o starší měření, ale také o své vlastní terénní práce. Kreibich měl také přístup k tajným elaborátům josefského mapování, jejichž zmenšeniny použil při svých "Mapách všech českých krajů" v měřítku 1 : 246 500. Dlouhou dobu patřily mezi nejlepší a velmi užívané cestovní mapy. V koutech těchto map jsou uvedeny polohové a výškové souřadnice různých míst v Čechách. Při znázornění terénu opustil Kreibich kopečkový způsob a dal rýt terén šrafovaný.[zdroj] Jednu z těchto map je možné si prohlédnout v Digitální knihovně map Vědecké knihovny v Olomouci. Kreibich byl nejen nadšený kartograf, ale také meteorolog. Ve svém působišti na faře v Žitnicích pravidelně celou řadu let zaznamenával důležité meteorologické údaje (teplotu, srážky atd.). 

   V naší sbírce je zastoupeno několik Kreibichových map, je to především jeho mapa Království českého z roku 1807 vydaná v Norimberku nakladatelstvím A. G. Schneider und Weigelschen Kunst und Landkartrtenhandlung. Dále je to mapa s názvem: „Poštovní mapa Království českého dle nových hodnověrných poštovních referencí zpracoval a nakreslil kněz Kreybich“, kterou vydal C. E. Rainold v Praze roku 1819 a několik dalších, které se na výstavu již nevešly. V Seznamu vystavených map je nalezneme pod čísly 3 respektive 5.

           

Franz Raffelsperger (1793 – 1861)

   Narodil se v obci Modra v tehdejších Horních Uhrách, dnes Slovensko. Vystudoval ve Vídni a stal se úředníkem na k. k. Hauptdirektion der fahrenden Post in Wien (1824 – 1840). Byl odborníkem na geografii a kartografii. Je autorem celé řady map, které zachycují trasy poštovního spojení v rámci habsburské monarchie a to jak dostavníkových, tak později železničních. Součástí vystavené mapy jsou také ceníky poštovních spojů mezi různými městy monarchie pro různé druhy dostavníků.

   Raffelsperger je v naší sbírce zastoupený mapou s názvem: „Mapa poštovních spojů v Habsburské monarchii“, která byla vydána ve Vídni v roce 1826. V Seznamu vystavených map ji nalezneme pod číslem 29.

 

Eduard Hölzel (1817 – 1885)

   Rodák z Prahy, který se zabýval knihkupeckou a vydavatelskou činností. V roce 1844 založil v Olomouci Buch-, Kunst und Musikalienhandlung. A v roce 1861 pak ve Vídni získal litografický institut, ve kterém založil geografický institut a vydavatelství Ed. Hölzel. Od sedmdesátých let pak vydavatelství neslo označení Eduard Hölzel, Kunstverlag, Kunstanstalt für Oelfarbendruck und Geographisches Institut. Hölzlovo vydavatelství se proslavilo především svými školními atlasy např. Geographischen Schul-Atlas für die Gymnasien, Real- und Handelsschulen. Tento atlas nevycházel jen v němčině, ale také v ostatních jazycích habsburské monarchie, díky častým úpravám a revizím sloužil jako školní pomůcka téměř sto let. Nakladatelství funguje dodnes. Činnost přerušilo jen po první a druhé světové válce.

   Hölzel je v naší sbírce zastoupený mapou s názvem: „Generální mapa Království českého navržená a dle nejnovějších náčrtů jakož i dle vlastních měření revidovaná profesorem Carlem Kořistkou v Praze, nakreslil Adolf Sommer“, vydána byla v Olomouci a Vídni v roce 1868. V Seznamu vystavených map ji nalezneme pod číslem 6.

 

Vojenský geografický institut ve Vídni

   Byl založen v roce 1839 ve Vídni. Nejznámější mapové dílo, které institut vydal, byly tzv. vojenské speciální mapy Rakousko – Uherska, které vznikly na základě tzv. třetího vojenského mapování. K tomu došlo po prohrané prusko-rakouské válce roku 1866. V rámci drtivé porážky si Rakousko uvědomilo, že zaostalo ve vývoji vojenské taktiky. Jejíž součástí jsou nepochybně i kvalitní vojenské mapy. A tak dvorská kancelář prostřednictvím Vojenského zeměpisného ústavu ve Vídni přistoupila k III. vojenskému mapování, aby vyhověla požadavkům armády a to především dělostřelectva na přesné mapy,  dalším důvodem byla i nastupující industrializace, která začala výrazně měnit tvářnost krajiny.

   V naší sbírce je produkce Institutu zastoupena celou řadou odvozených map III. vojenského mapování v měřítku 1 : 75 000, které ovšem nebyly vystaveny. Vystavena byla mapa Českého království vydaná ve Vídni v roce 1908. V Seznamu vystavených map ji nalezneme pod číslem 7.

 
 
 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 09.02.2008