KPMV - úvodní stránka

11.12.2007 – 11. 01. 2008

texty a nákres plánů: Ing. Přemysl BRZÁK

fotografie: Jakub JUDA a Aleš NOVÁK

dále spolupracovali: Miloš Flekna, Jiří Pazderník, Otakar Fabiánek, Klára Mágrová, Jaroslav Andrle a další

Krypta sv. Vavřince Krypta sv. chýše Protiletecký kryt

Chodba pod ambitem

Sklepy pod klášterem Chodba ke školce Dešťová kanalizace

Krypta svatého Vavřince

Byla vybudována v době stavby kostela, kolem roku 1683. Leží napříč pod hlavní lodí. Vchod je v postranní kapli před oltářem sv. Antonína. Je opět klenutá z barokních cihel. Kryptu tvoří dvě místnosti – hlavní prostora sloužila pravděpodobně k pohřbívání kapucínů, menší hrobka byla určena Lichtenštejnům (majitelům panství a hlavním donátorům kláštera). Literatura uvádí, že je zde pohřbeno 26 řádových bratří a několik osob světského stavu. Do menší hrobky byly pohřbeny dvě členky Lichtenštejnského rodu:

• 1730 - kněžna Anna Terezie z Litenštejnu (Kristýna Terezie?)

• 1763 - princezna Anna Kristýna ze Sachsen-Weissenfelsu  (dcera předešlé)

V hlavní místnosti lze dnes napočítat kosterní pozůstatky 29 lidí a nemnoho malých části neidentifikovatelného dřevěného předmětu s malbami (možná rakev). V postranní hrobce je jedna rozpadlá, kovová rakev se zbytky dřevěné konstrukce a krom jedné kosti není patrné zda jsou v ní stále něčí ostatky. Kosti v hlavní místnosti jsou uloženy patrně sekundárně, protože jsou částečně srovnané do hranic a částečně také tříděné na hromady. Lebky jsou většinou umístěny na volně položené cihly. Z let 1913 - 14 pochází zpráva (zmíněná ve stavebně historickém průzkumu), že hrobka byla odkryta prázdná. Kdy ostatky zmizely a kdy se zase objevily jsme zatím nevypátrali. Také nesoulad nalezeného počtu uváděných těl a skutečnosti je dalším nedořešeným otazníkem zdejšího klášterního podzemí.

Obě komory jsou zaklenuté z cihel spojovaných vápennou maltou. Čela tvoří kamenno-cihlová zeď, menší hrobka je částečně omítnuta. Podlaha krypty je hliněná a mírně se svažuje k západu, malá hrobka má podlahu vyvýšenou cihlovou. Není zřejmé zda byla krypta nějak odvodněna, vzhledem poloze stavby ale stačil trativod k jihozápadní stěně kostela. Existenci dalších prostor pod hlavním oltářem kostela či sakristií to ovšem nevylučuje. Odvětrání krypty je provedeno malým kanálem vedoucím na vnější zeď kostela.