KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMVArchiv zpráv


Památky naživo - podstávkový dům čp. 488 (12.5.2018)

 

Ke 150. výročí povýšení Varnsdorfu na město pořádá Muzeum Varnsdorf - pobočka Oblastního muzea Děčín v průběhu roku 2018 cyklus akcí PAMÁTKY NAŽIVO(na tomto odkazu najdete celoroční program). Živě se o ně zajímají také členové našeho spolku. Prozatím to byla exkurze 28. dubna ve dvou varnsdorfských prvorepublikových vilách a 12. května exkurze v podstávkovém domě čp. 488 na Národní ulici, odkud vám nabízíme několik snímků. Objekt z konce 18. století s bohatou minulostí je nyní v péči majitelů, kteří usilují o citlivou rekonstrukci se zachováním či obnovou původních architektonických prvků. Velká návštěvnost této exkurze a množství dotazů na průvodce (Ing. arch. Tomáš Efler) i na majitele objektu (manželé Limberští) ukazuje, že osud vzávné architektonické památky nám není lhostejný. / Další na řadě bude kostel "bez věže", kam společně zavítáme ve čtvrtek 24. květa v 17 hodin. Prohlídku a přednášku (nejen o tomto kostele) povedou Mgr. Alena Sellnerová a Mgr. Marta Pavlíková.

     

4x foto Jarka Štěpánková


ham - vloženo 14.5.2018Nakupujete v Tesco? Můžete pomoct naší Mandavě!

 

Na naše vlastivědné ročenky sháníme peníze, jak se dá. Bez grantových příspěvků (např. od města Varnsdorf) a sponzorských darů by to nešlo. Letos jsme podali žádost o příspěvek také do Nadačního fondu Tesco. Náš projekt byl vybrán do finálové trojice v děčínském regionu! O tom, kolik peněz na ročenku získáme (maximum 30 tis. Kč), rozhodnou zákazníci přímo v prodejnách Tesco. Od 7. května do 4. června dostává každý z nich u pokladny marketu žeton, kterým může hlasovat pro jeden ze tří projektů. Pro sborník Mandava lze hlasovat v prodejnách Tesco v Děčíně, Benešově n. Pl., Rumburku, Šluknově a Novém Boru. Výsledky lze průběžně, vždy po týdnu, sledovat na webu nadačního programu Vy rozhodujete, my pomáháme (do políčka "Vyhledat Tesco obchod" zadejte některé z těchto měst). Výsledky mají být známé po 20. červnu. Děkujeme předem za každý vhozený žetonek!

ham - vloženo 8.5.2018Pohledy do podzemí II (2.5.2018)

 

Na dvě desítky zájemců si přišlo poslechnout pokračování besedy o činnosti Minerálklubu KPMV v posledních letech. Miloš Flekna a Aleš Novák představili zájemcům ukázky ze svých mineralogických sbírek. Doprovodili je odbornými komentáři, a tak se každý dozvěděl, o jaký minerál či horninu se jedná a odkud pocházejí. Po komentované prohlídce sbírek následovalo promítání fotografií z jednotlivých lokalit v podzemí po celé České republice, kam členové Minerálklubu jezdí vypomáhat s odkrýváním a objevováním starých důlních děl. // F. Mágr
Fotogalerie z besedy

ham - vloženo 8.5.2018Gruzie Kamily Sirotné (25.4.2018)

 

Kamila Sirotná, která nás v minulosti již zavedla do Jižní Koreje, nám tentokrát slovem i obrazem představila zemi geograficky i kulturně bližší - a přesto exotickou. Jen škoda nepříliš hojné účasti.

     

3x foto Filip Mágr, foto vpravo Josef Zbihlej


ham - vloženo 27.4.2018Památky naživo

 

Ke 150. výročí povýšení Varnsdorfu na město pořádá Muzeum Varnsdorf - pobočka Oblastního muzea Děčín v průběhu roku 2018 cyklus akcí PAMÁTKY NAŽIVO (na tomto odkazu najdete celoroční program).
Nejbližší akcí bude 28. dubna exkurze ve dvou varnsdorfských prvorepublikových vilách - ale pozor, podle sdělení pořadatelů je kapacita této exkurze již naplněna a další přihlášky se nepřijímají.

ham - vloženo 11.4.2018, aktualizováno 13.4.2018Dějiny a současnost 3/2018, Čs. fotografie č. 45

 

Do muzea dorazilo třetí letošní číslo Dějin a současnosti. Už z obálky je zřejmé, že jeho obsahu dominuje téma prezidentské - a to v celosvětovém kontextu - a že je v něm připomenut také první let Čechoslováka do vesmíru z hlediska jeho využití tehdejší státní propagandou. Více k obsahu tohoto vydání se dozvíte na webu časopisu. / Přišlo také 45. číslo revue Čs. fotografie, opět plné zajímavého čtení a informací pro fotografické fajnšmekry i začátečníky. / Studovna varnsdorfského muzea, kde jsou pro vás časopisy připraveny, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 25.3.2018, doplněno 30.3.2018Za historií varnsdorfských kostelů (20.3.2018)

 

Třetím večerem pokračoval cyklus promítání dobových fotografií Varnsdorfu. Tentokrát jsme se vypravili do historie varnsdorfských kostelů. Promítání sledovalo a průvodnímu slovu Josefa Rybánského a Jiřího Suchardy naslouchalo šest desítek zájemců, kteří se jen tak tak vešli do předsálí varnsdorfského divadla. Kromě čtyř kostelů ve Varnsdorfu se dostalo též na kostel studánecký a na bývalé kaple v někdejších dobročinných institucích - mariánském ústavu a špitále sv. Josefa. Prezentace připravená z muzejních a soukromých sbírek představila vedle známých snímků také mnohé unikáty, o jejichž existenci se do nedávna nevědělo. K vidění byly záběry z výstavby či oprav svatostánků, podoba interiérů, proměny jejich bezprostředního okolí až po současnost, případně stavební plány, skici k výzdobě apod. Zkrátka nepřišly ani osudy kostelních zvonů. / Cyklus "Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu" tím nekončí. Na jeho pokračování, jehož tématem pravděpodobně budou místní hostince a restaurace, vás včas pozveme.

     

Jiří Sucharda (vlevo) a Josef Rybánský při prezentaci historických fotografií -- 2x publikum besedy -- ...a toto jsou prosím cihly Červeného kostela, každá z nich originál!
(4x foto Filip Mágr)


ham - vloženo 21.3.2018Závěrečné ohlédnutí za Toulkami podél Mandavy (13.3.2018)

 

Druhým ohlédnutím za Toulkami podél Mandavy nás provedla starostka Kruhu přátel muzea Varnsdorf Bc. Jaroslava Štěpánková. Přednáška navazovala na předchozí besedu z ledna 2016, která skončila ohlédnutím za putováním v Großschönau. Absolvované úseky Jaroslava Štěpánková připomněla prezentací fotografií včetně komentáře o nejzajímavějších lokalitách a památkách, s kterými jsme se při vycházkách setkali. A že bylo na co vzpomínat - třeba na vodní díla, letité i zánovní mosty a lávky, křížky, kostely, podstávkové domy, návštěvu několika muzeí atd. Na besedu se dostavili jak pravidelní účastníci vycházek, tak i ti, kdo absolvovali jen některé z nich. Na závěr přednášky provedla starostka spolku slavnostní vyhodnocení účasti na jednotlivých vycházkách. Všech dvanácti vlastivědných vycházek (od června 2012 do září 2017) se zúčastnila členka spolku Anička Dlouhá, která si osobně převzala diplom. Ocenění převzali i další účastníci Toulek s nižší účastí. // Text a foto Filip Mágr

     

Na obrázcích zleva: Jaroslava Štěpánková uvádí prezentaci o putování podél Mandavy -- Publikum besedy -- Anna Dlouhá (vlevo) přebírá diplom za absolvování všech vycházek -- J. Štěpánková přebírá od Josefa Zihleje diplom za organizaci vycházek


ham - vloženo 14.3.2018Město letos opět přispěje na Mandavu a Fotorok

 

Město Varnsdorf prostřednictvím dotačního programu pro rok 2018 podpořilo 72 žádostí v celkové výši přes 900 tisíc korun. Podobně jako v předchozích letech se i letos dostalo na dvě aktivity našeho spolku: vydání sborníku Mandava (dotace 20 000 Kč) a soutěž Fotorok 2018 (12 600 Kč). Informace o všech přidělených dotacích je zveřejněna na webu města. Za poskytnutý příspěvek tímto děkujeme.


ham - vloženo 6.3.2018Dějiny a současnost 2/2018

 

V novém čísle Dějin a současnosti si přečtete několik článků věnovaných Zikmundovi Lucemburskému, od jehož narození uplynulo 650 let. Za pozornost stojí i další stati, například první část seriálu o městské populární kultuře. / Studovna varnsdorfského muzea, kde je pro vás nový ĎaS připravený, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 26.2.2018V březnu se ohlédneme za pomandavským putováním a za historií varnsdorfských kostelů

Na březen jsou přichystány dvě besedy, a to vždy na úterní podvečer ve varnsdorfském divadle. 13. března to bude ohlédnutí za putováním podél říčky Mandavy, které se uskutečnilo v letech 2012 až 2017. Nad fotografiemi z druhé poloviny putování si připomeneme, co všechno zajímavého jsme cestou viděli a na nejpilnější účastníky čeká drobná odměna. / O týden později 20. března nás čeká třetí díl cyklu promítání historických snímků z Varnsdorfu. Tentokrát se budeme věnovat místním svatostánkům. Komentáře se ujmou pánové Jiří Sucharda a Josef Rybánský.

ham - vloženo 16.2.2018S Radkem Andonovem o Rumburské vzpouře (8.2.2018)

 

K blížícímu se 100. výročí Rumburské vzpoury (21. května 1918) jsme připravili přednášku Radka Andonova, spoluautora knihy "Vojenská vzpoura v Rumburku 1918". Přišlo cca 20 posluchačů. Radek Andonov poutavě vyprávěl o vzniku publikace, o příbězích a osudech jednotlivých účastníků, jak vzbouřenců, tak i jejich velících důstojnících. / Přednáška i kniha samotná je postavená na ověřených faktech většinou z více pramenných zdrojů. Zajímavé i poučné zároveň bylo vyprávění o tom, jak se Rumburská vzpoura interpretovala v různých historických obdobích, jak byla kolikrát využita, v období socialismu i zneužita. (Dokonce i Jindřich Marek ve své publikaci Pod císařskou šibenicí nepracuje se všemi dostupnými zdroji, a celkově je kniha zaměřena protihabsbursky.) I po 100 letech Rumburská vzpoura vzbuzuje vášně. Podle mě zejména nenapravené záležitosti ohledně dnešních pietních míst. Konkrétně jde o pomník na popravišti v Rumburku, který byl po 2. světové válce vzat z jiného pomníku v Horním Jindřichově a poté byl přebroušen a využit pro pomník Rumburské vzpoury. Druhá záležitost se týká sochy Nepokořený v parku Rumburské vzpoury. Místo parku (bývalá klášterní zahrada) nemá se vzpourou nic společného. O tom R. Andonov také mluvil. / A na závěr jedna dobrá zpráva. Společnými silami (R. Andonov, J. Sucharda a další) se podařilo odstranit z plakátu pro letošní 100. výročí slovo OSLAVA (Oslavy Rumburské vzpoury), neboť jde o pietní akci. Také program výročí tomu bude odpovídat. // Filip Mágr

     

Na prvním snímku společně zachyceni (zleva) Filip Mágr, Jiří Sucharda a Radek Andonov před zahájením přednášky - foto J. Zbihlej. Na ostatních snímcích R. Andonov a publikum přednášky - foto F. Mágr


ham - vloženo 10.2.2018Zastupitelstvo města schválilo převod muzea na kraj

 

Poté, co krajské zastupitelstvo loni v prosinci schválilo investiční záměr na opravu varnsdorfského muzea, následuje další krok: převodu budovy a pozemku z majetku města Varnsdorf do majetku Ústeckého kraje. Stane se tak formou daru. Městské zastupitelstvo tento záměr odsouhlasilo 25. ledna 2018. Zde je dotyčné usnesení:
Zastupitelstvo města rozhodlo darovat pozemek p. č. 1583, zastavěná plocha a nádvoří o výměře 903 m2, jehož součástí je stavba č. p. 415 a pozemek p. č. 1584, zahradu o výměře 387 m2, v katastrálním území Varnsdorf, jak jsou zapsány na LV 2990 u katastrálního úřadu pro Ústecký kraj, katastrální pracoviště Rumburk do vlastnictví Ústeckého kraje, IČ: 70892156, se sídlem Velká Hradební č. p. 3118, Ústí nad Labem, a to za podmínky zachování provozu pobočky příspěvkové organizace Ústeckého kraje, Oblastní muzeum Děčín v č. p. 415 ve Varnsdorfu min. po dobu 5ti let od dokončení rekonstrukce budovy.


ham - vloženo 8.2.2018Dějiny a současnost 1/2018

 

V muzeu se můžete seznámit s dalším přídělem historiografických článků publikovaných v časopise Dějiny a současnost. První letošní číslo "Ďasu" je tematicky zaměřeno na vrcholné období římské kultury a na příběh latinského jazyka. Inspirací k tomu bylo dvoutisící výročí smrti básníka Ovidia. Neschází ani jiná, chronologicky nám bližší témata, o čemž se můžete přesvědčit z náhledu obsahu (rozkliknutím obrázku vpravo) nebo na webové prezentaci časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 4.2.2018Nový termín přednášky o Rumburské vzpouře: čtvrtek 8. února

 

Přednáška Radka Andonova o Rumburské vzpouře se uskuteční v náhradním termínu 8. února. Místo a čas zůstávají stejné: Městské divadlo Varnsdorf od 18.00 hodin. Čeká vás zajímavé vyprávění spoluautora publikace "Vojenská vzpoura v Rumburku 1918". Ta se podrobně zabývá okolnostmi a významem květnových událostí roku 1918 a koriguje ideologické nánosy, které na ní ulpěly nejen "za komunistů", ale už i v době prvorepublikové.

ham - vloženo 27.1.2018Přednáška o Rumburské vzpouře se ruší

 

Kvůli nemoci přednášejícího se ruší přednáška o Rumburské vzpouře, která se měla konat 23. ledna. Jakmile bude dojednán náhradní termín, budeme vás o tom informovat. Děkujeme za pochopení.

ham - vloženo 22.1.2018Na vernisáži Fotoroku bylo živo (16.1.2018)

Soutěž pro fotografy pořádaná naším spolkem byla završena vernisáží výstavy 16. ledna. Díky vstřícnosti varnsdorfské knihovny ji můžete zhlédnout v jejím přízemí, a to v následujících dvou měsících až do 16. března. Potěšující byl čilý ruch u výstavních panelů a také kompletní účast všech oceněných autorů, pro které byly přichystány diplomy z dílny grafika Jiřího Stejskala.
Uvedení výstavy a předání cen se opět ujal Josef Zbihlej. Zde je podstatná část jeho proslovu:
Vážení přátelé dobrého světla! Vítám vás na vernisáži výstavy fotografií 42. ročníku soutěže FOTOROK s letopočtem 2018. Také tentokrát dorazilo do konce roku na naši adresu velké množství fotografií, byť několik starých dobrých „holubů“ se navždy odmlčelo. / 175 letošních fotografií je jistě potěšující množství, ale méně už byli potěšeni porotci, kterým letošní porotování zabralo téměř 3 hodiny. Velmi náročné bylo vybrat výstavní soubor, protože výborných fotek do výstavního souboru porota vybrala přes sedmdesát a sem do knihovny se vejde pouze padesátka. Doufám, že se už konečně dožijeme opravy starého muzea, kde máme kapacitu výstavní síně přes 80 fotek. / Letos mne zaujal velký počet účastníků z Děčína. Zdá se, že asi podobná soutěž v Děčíně chybí. Také mne příjemně překvapil fakt, jak dobře působí na kvalitu snímků specializace tvůrců na fotografické žánry. Je to dobrá cesta, jak zlepšovat kvalitu svých snímků. / Své plody přináší také navázaná spolupráce s fotokluby. V současné době máme dobré kontakty s fotografy a jejich kluby v Děčíně, v Litvínově a v Německu s kluby v Großschönau a ve Zhořelci. O to víc mne mrzí neochota a nezájem našich místních fotografů obnovit činnost varnsdorfského fotoklubu, ve kterém by byla možnost oživit klubovou činnost a pokračovat v organizaci fotosoutěží, až my tady nebudeme. Třeba se stane zázrak a v opraveném muzeu obnoví svou činnost spolky a kluby, které jsme tu kdysi měli… / Na závěr bych chtěl poděkovat všem kamarádům za pomoc při přípravě a instalaci výstavy, paní ředitelce knihovny za laskavé přijetí pod svou střechu a Městskému úřadu, který již přes dvacet let drží finančně naši soutěž nad vodou.
Fotogalerie z vernisáže
Do výsledkové listiny jsme doplnili ukázky vítězných snímků.

ham - vloženo 18.1.2017Fotorok 2018 je vyhodnocen, jste zváni na vernisáž

Na přiložené fotografii jsou zvěčněni porotci, kteří tentokrát museli vyhodnotit rekordní nášup 175 soutěžních snímků zaslaných do soutěže Fotorok (zleva: Václav Sojka, Radek Petrášek, Jiří Stejskal, Bořivoj Černý, Jiří Trebatický). Pořadatele nyní čeká příprava výstavy, na níž budou kromě oceněných prací představeny i další snímky doporučené porotou. Výstava potrvá od poloviny ledna do poloviny března v Městské knihovně Varnsdorf. Tímto jste zváni na vernisáž, která se uskuteční tamtéž v úterý 16. ledna v 17 hodin. Nicméně výsledky jsou již odtajněny a můžete si je přečíst ve výsledkové listině. Na stejném místě najdete i výsledky předchozích ročníků od roku 1996.

ham - vloženo 9.1.2017Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 14.5.2018