KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMVArchiv zpráv


Porota vybrala vítězné snímky Fotoroku 2019

 

Až do Silvestra mohli fotografové zasílat své snímky do fotosoutěže pořádané fotoklubem KPMV. Porota se bez velkých odkladů hned v prvních dnech roku věnovala jejich vyhodnocení a vybrala vítězné snímky. Na přiložených fotografiích můžete nahlédnout porotě "pod pokličku" a seznámit se s výsledkovou listinou. / Výstava několika desítek vybraných prací proběhne opět ve varnsdorfské knihovně od poloviny ledna do poloviny března. Tímto jste zváni na vernisáž, která se uskuteční tamtéž v úterý 15. ledna v 17 hodin. Na vernisáži budou také oficiálně vyhlášeny výsledky a předány odměny nejúspěšnějším autorům. / S výsledky předchozích ročníků od roku 1996 se můžete seznámit zde.

   


ham - vloženo 5.1.2019Dějiny a současnost 10/2018

 

Přišlo prosincové číslo Dějin a současnosti. Jeho kmenovým tématem je mnichovská dohoda z roku 1938. Obálka a obsah aktuálního čísla jsou dole k rozkliknutí. / Studovna varnsdorfského muzea, kde jsou pro vás časopisy připraveny, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

 


ham - vloženo 27.12.2018PF 2019

ham - vloženo 17.11.2018


Co nás čeká po Novém roce

 

Nový rok 2019 zahájíme akcemi, které přilákají především přátele fotografie a filmu. V úterý 15. ledna v 17 hodin v městské knihovně vyhlásíme výsledky dalšího ročníku soutěže Fotorok a zároveň zahájíme výstavu nejlepších soutěžních snímků. V pondělí 21. ledna v 17 hodin zveme všechny zájemce na exkurzi ve varnsdorfském kině Panorama. Na programu bude prohlídka objektu, sbírky promítaček a malý dárek k Novému roku. Průvodci večera budou pan Štěpánek a majitel kina pan Nejtek. Tentokrát bude vstup zdarma.
Fotografy, kteří ještě váhají s účastí v soutěži Fotorok, upozorňujeme, že zásilky vašich prací budeme očekávat do posledního dne tohoto roku.
/ Zde si lze stáhnout propozice soutěže a také vstupní formulář, který je potřeba přiložit k soutěžním pracím.

ham - vloženo 17.11.2018Vánoční krmení lesní zvěře (9.12.2018)

 

Tradiční předvánoční aktivita přírodovědného klubu tentokrát připadla na neděli 9. prosince. Jak je zřejmé z fotodokumentace, zvířátkům nadělovaly hlavně děti. Účastníkům pak přišlo vhod občerstvení u Zajíčkových v bývalé hájovně, za což jim patří srdečný dík.

       

5x foto Jaroslava Štěpánková


ham - vloženo 11.12.2018Zemřel první starosta KPMV pan Milan Šebek

KPMV - úvodní stránkaV úterý 4. prosince nás opustil pan Milan Šebek. Bylo mu 91 let. Byl spoluzakladatelem a prvním starostou našeho spolku (1996-2003). Budeme si jej pamatovat jako velmi činorodého spolupracovníka, plného elánu, hýřícího aktivitou a nápady. Do našeho města se přestěhoval až v důchodovém věku, ale místní historie se okamžitě dostala do centra jeho badatelského zájmu. Byl také jedním z těch, kdo uvedli v život náš spolek - Kruh přátel muzea Varnsdorf. Angažoval se především v oblasti památkové péče - jeho zásluhou se mimo jiné podařilo v krátké době opravit varnsdorfské a studánecké křížky a obnovit památnou zvoničku ve Vrchlického ulici. Významný byl i jeho podíl na vlastivědné publicistice: pořídil český překlad publikace o betlemářství na Šluknovsku, sám se ujal redigování Almanachu ke 140. výročí povýšení Varnsdorfu na město, publikoval ve vlastivědném sborníku Mandava, spolupracoval s redakcí varnsdorfského čtrnáctideníku Hlas severu. Přispěl ke zviditelnění významných postav varnsdorfské historie Morize Schnitzera či Petra Kiena. Díky svým kontaktům získal pro spolupráci s naším spolkem například spisovatelku Marii Šulcovou a další osobnosti. Svým osobním nasazením dokázal pro výše zmíněné aktivity zajistit finanční prostředky z veřejných i soukromých zdrojů. A neměli bychom opominout ani jeho živý zájem o současné komunální dění. Čest jeho památce.
Na přiložené fotografii Milan Šebek v roce 2011.
ham - vloženo 6.12.2018


Za historií varnsdorfských hospod I (21.11.2018)

 

Cyklus promítání dobových fotografií Varnsdorfu dospěl ke svému čtvrtému pokračování. S osvědčenými průvodci Josefem Rybánským a Jiřím Suchardou jsme se tentokrát vypravili do místních restaurací, kaváren, hotelů a tanečních sálů. Bohatá historie zdejších restauračních provozů by se do jednoho večera nevměstnala, a tak bude mít ještě (nejméně) dvě pokračování. Virtuální procházka začala na náměstí v hotelu Börse (Burza), sousedním Pohlově hostinci, Střelnici a Colosseu. Je příznančné, že tři z těchto čtyř objektů už na jejich místech nenajdete. Dále jsme zamířili do Národní, Poštovní, Dělnické a Bratislavské ulice a přilehlých lokalit. Vedle starých fotografií a pohlednic na plátně defilovaly dobové reklamy, jídelní lístky nebo nerealizované plány na přestavbu. Skrze hospody, které sloužily i jako přirozená místa sdružování lidí podle jejich zájmů, jsme letmo nahlédli i do historie některých varnsdorfských spolků. / Malý sál divadla se opět zaplnil do posledního místa. K některým snímkům se živě diskutovalo a díky přítomným pamětníkům se podařilo objasnit i některé "záhady".

     

4x foto Filip Mágr


ham - vloženo 21.11.2018Dějiny a současnost 9/2018

 

Přišlo listopadové číslo Dějin a současnosti. Jeho kmenovým tématem je archeologie, další články jsou věnovány Národnímu muzeu nebo kořenům migrační krize. Obálka a obsah aktuálního čísla jsou dole k rozkliknutí. / Studovna varnsdorfského muzea, kde jsou pro vás časopisy připraveny, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

 


ham - vloženo 21.11.2018Valná hromada KPMV (8.11.2018)

KPMV - úvodní stránka24. valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf se konala 8. listopadu 2018 na tradičním místě, tj. ve spolkové místnosti v budově Městské knihovny Varnsdorf. Na prezenční listinu se podepsalo 42 členů našeho spolku, což nesplňovalo podmínku nadpoloviční většiny z aktuálního počtu 100 členů spolku. Stanovy pro tento případ určují svolání náhradní valné hromady s časem konání o 15 minut později, a tak se také stalo. Schůzi řídil jednatel KPMV Josef Zbihlej. Po zahájení předal slovo vedoucím jednotlivých klubů, aby podali zprávu o uskutečněných akcích a plánech do budoucna. Zároveň byla promítána fotodokumentace. Následovala zpráva starostky KPMV Jaroslavy Štěpánkové. S hospodařením spolku za uplynulý rok i s revizní zprávou seznámil J. Zbihlej. Martin Havlíček představil nové vydání vlastivědného sborníku Mandava, který obdrželi všichni příchozí, upozornil také na potřebu angažovat nového editora sborníku.
Z diskusních příspěvků: Mgr. J. Zbihlej - aktuální informace o převodu historické budovy muzea na Ústecký kraj a plánech na její budoucí rekonstrukci; plakátky KPMV nám firma Rengl již nebude zveřejňovat na výlepových plochách, hodí se nám proto jakákoliv pomoc při propagaci akcí. / F. Mágr upozornil na prezentaci akcí na webu a facebokovém profilu KPMV / Jana Krausová upozornila na akce hradu Grabštejn, kam zamířila jedna z našich posledních exkurzí.
Hlasováním bylo jednomyslně potvrzeno současné složení tříčlenného výboru KPMV: Bc. Jaroslava Štěpánková - starostka spolku, Mgr. Josef Zbihlej - jednatel, Alena Fabiánková - hospodářka. Vedoucí jednotlivých klubů tvoří společně poradní výbor (jeho složení valná hromada pouze bere na vědomí). Schválena byla také výše členských poplatků pro rok 2020. Zůstává beze změny, tedy 200 Kč pro výdělečně činné členy a 100 Kč pro ostatní.
S usnesením valné hromady se můžete seznámit zde. // Fotogalerie zde
ham - vloženo 10.11.2018 / foto Josef Zbihlej


FOTOROK 2019 - uzávěrka se blíží

 

Fotoklub KPMV vyhlašuje další ročník Fotoroku - tradiční soutěžní přehlídky vaší fotografické úrody. Zásilky vašich prací budeme očekávat do posledního dne tohoto roku. V polovině ledna pak proběhne ve varnsdorfské knihovně vyhlášení výsledků spolu s vernisáží výstavy vybraných prací. / Zde si lze stáhnout propozice soutěže a také vstupní formulář, který je potřeba přiložit k soutěžním pracím. / Pokud vás zajímají výsledkové listiny a ukázky oceněných snímků z minulých ročníků, najdete je zde. / Přejeme dobré světlo!

ham - vloženo 6.11.2018Mandava 2018

 

Z tiskárny jsme dnes vyzvedli první část nákladu letošního sborníku Mandava. Podařilo se tak splnit tradici, že prvními čtenáři se stanou účastníci valné hromady KPMV. Ta se koná již v tento čtvrtek 8. listopadu od 17 hodin ve spolkové místnosti v Městské knihovně Varnsdorf. / V sobotu 10. listopadu bude naše nová publikace představena na Regionálním knižním minitrhu ve varnsdorfské knihovně. Zároveň bude možné si ji tam zakoupit u stánku našeho spolku. Vezmeme tam s sebou na prodej i starší vydání Mandav i další naše publikace.
Mandava 2018 - obsah

ham - vloženo 5.11.2018Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 5.1.2019